Wielkopolskie: małe poradnie ginekologiczne bez kontraktów

Autor: Głos Wielkopolski, DM/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2012 11:44

Wielkopolski OW NFZ nie podpisał kontraktów z wieloma poradniami ginekologicznymi w małych gminach. Tymczasem lekarze alarmują, że to właśnie tam powinno się promować profilaktykę np. raka szyjki macicy.

Od stycznia poradni ginekologicznych nie m.in. ma połowa gmin w powiecie kaliskim. W powiecie pleszewskim zamknięto gabinety w Choczu, Czerminie, Gołuchowie i Dobrzycy. Problem dotyczy całego województwa - informuje Głos Wielkopolski.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ tłumaczy, że zgodnie z nowymi wytycznymi kontraktowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) kontrakty mogły dostać jedynie te poradnie, które przyjmowały pacjentki minimum trzy razy w tygodniu, przez cztery godziny.

Lekarze przekonują, że to absurd, bo w małych miejscowościach nie ma tylu pacjentek. Dodają, że te poradnie, którym udało się podpisać umowy, w przepisowych godzinach działają tylko na papierze.

Dr Marek Sobański, kierownik ZOZ-u w Szczytnikach przekonuje, że do tej pory wystarczyło, by lekarze w trzech ośrodkach badali pacjentki od czterech do ośmiu godzin w tygodniu. Według niego ustalonego przez NFZ minimum nie jest w stanie spełnić żadna z wiejskich przychodni. Szefowie wielkopolskich poradni chcą więc uzupełniających konkursów na usługi ginekologiczne.

Katarzyna Niemira-Kropidłowska z wielkopolskiego oddziału Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat Kobiecości" uważa, że działania NFZ będą skutkować zwiększeniem zachorowalności na raka i większą niechęcią kobiet do badań.

O problemie pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl już pod koniec grudnia 2011 roku (link do artykułu: Ambulatoryjna opieka specjalistyczna: najmniejsze poradnie stracą kontrakty z NFZ ). Okazało się, że kłopoty z kontraktami mogą mieć małe poradnie w całej Polsce.

Magdalena Stawarska z centrali NFZ przekonywała wówczas, że w całym kraju kontrakty w małych poradniach, działających krócej niż 12 godzin tygodniowo, stanowią niewielki odsetek w stosunku do ogólnej liczby placówek funkcjonujących w ramach AOS.

Wszystkich poradni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jest około 26 tys. Z danych wojewódzkich oddziałów NFZ wynika, że tych niespełniających wymogów jest około 10 proc., choć są województwa, gdzie ten odsetek przekracza 50 proc.

- Praktyka pokazuje, że małe poradnie, pracujące mniej niż przez 12 godzin tygodniowo, są na ogół nierentowne i przyjmują bardzo małą liczbę pacjentów - tłumaczyła nam w grudniu Magdalena Stawarska. Z informacji, które docierały do NFZ wynikało - zdaniem Stawarskiej - że pacjenci w przypadku problemów zdrowotnych i tak korzystają z opieki specjalistów w większych miastach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum