Wielkopolskie: lecznice onkologiczne "pod kreską"

Autor: KR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 października 2012 13:31

Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii wprowadza ograniczenia w przyjmowaniu chorych, Wielkopolskie Centrum Onkologii ogranicza liczbę zabiegów chirurgicznych. Szpital w Koninie zapisuje pacjentów na 2013 r.

Na początku października media poinformowały, że Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii wprowadza ograniczenia w przyjmowaniu chorych onkologicznych. Tydzień później Gazeta Wyborcza podaje że, I Oddział Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej w Wielkopolskim Centrum Onkologii, który specjalizuje się w leczeniu nowotworów piersi i jelita grubego, ograniczył liczbę operacji.

Podobne ograniczenia wprowadził oddział onkologii laryngologicznej w tej placówce. W 2010 r. WCO - największa lecznica onkologiczna w województwie - wypracowała 18 mln zł nadwykonań, w 2011 r. ponadlimitowe świadczenia wyniosły 29 mln zł.

Pieniądze z Funduszu na leczenie raka kończą się też w HCP NZOZ Centrum Medyczne sp. z o.o. w Poznaniu i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie. Obie lecznice limitują przyjęcia.

Więcej: www.gazeta.pl

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marta Banaszak, rzecznik oddziału Funduszu w Poznaniu informuje, że Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ wyjaśnia z dyrekcją Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu opisywaną przez media sytuację pacjentów, którzy nie zostali przyjęci do placówki.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami zapisanie pacjenta w kolejkę oczekujących i wyznaczenie mu terminu realizacji świadczenia stanowi dla niego gwarancję skorzystania z leczenia. Dodatkowo przypominamy, że udzielanie świadczeń powinno być zagwarantowane pacjentom przez cały okres obowiązywania umowy, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia - podkreśla Marta Banaszak.

Wskazuje, że oddział Funduszu ma świadomość potrzeb finansowych dotyczących realizacji poszczególnych świadczeń zdrowotnych m.in. onkologicznych.

- Mimo zwiększanych z roku na rok kontraktów, zwłaszcza na leczenie pacjentów z chorobami nowotworowymi, zagwarantowane w umowach środki nie pokrywają w pełni potrzeb zgłaszanych przez placówki. Tegoroczne nakłady na leczenie pacjentów onkologicznych, zagwarantowane w planie finansowy Wielkopolskiego OW NFZ, wynoszą blisko 242 mln zł, czyli ponad 20 mln zł więcej niż 2011 r. (przyrost o ponad 9 procent) - informuje rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu.

Podaje też, że podstawą do jakiegokolwiek zwiększenia wartości bieżących kontraktów są dodatkowe pieniądze wynikające ze zmiany planu finansowego płatnika. Aktualnie Wielkopolski OW NFZ nie posiada jednak wolnych środków, by podjąć takie decyzje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum