Wielkopolskie: konkursy na świadczenia pielęgnacyjne rozstrzygnięte

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2017 15:45

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował o rozstrzygnięciu konkursów na realizowanie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w najbliższych latach na terenie Wielkopolski.

Wielkopolskie: konkursy na świadczenia pielęgnacyjne rozstrzygnięte
Z zakontraktowanych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych pacjenci będą mogli korzystać w 174 placówkach na terenie całej Wielkopolski. Fot. Archiwum

Jak informuje WOW NFZ, w wyniku prowadzonych przez oddział Funduszu w Poznaniu postępowań konkursowych w rodzaju Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, wyłoniono placówki leczące pacjentów w zakresach:
- świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie/opiekuńczo - leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie;
- świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla dzieci i młodzieży/opiekuńczo-leczniczym dla dzieci i młodzieży;
- świadczenia w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym/opiekuńczo-leczniczym;
- świadczenia w pielęgniarskiej opiece długoterminowej domowej;
- świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla dzieci wentylowanych mechanicznie;
- świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

Nowe umowy obowiązywać będą od 1 lipca br. do 30 czerwca 2022 roku, a z usług wymienionych wyżej pacjenci będą mogli korzystać w 174 placówkach na terenie całej Wielkopolski.

Nowością w konkursie był zmiana sposobu kontraktowania usług w pielęgniarskiej opiece długoterminowej - największego zakresu pod względem liczby umów i przeznaczonych pieniędzy.

Konkurs został rozpisany na poszczególne powiaty w celu zwiększenia dostępności do tych usług i w efekcie negocjacji zawarto porozumienia z oferentami w każdym powiecie, z którego wpłynęły oferty; najwięcej placówek będzie działać w powiecie pilskim (13), poznańskim (11) i gnieźnieńskim (10). Więcej placówek będzie także świadczyć usługi w zakresie zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie - z dotychczasowych 5 placówek do obecnych 6 oraz w tym samym zakresie dla dzieci - obecnie 4 placówki (poprzednio - 3).

Oddział zwiększył także nakłady finansowe na wszystkie zakresy, przeznaczając w planie więcej o ponad 2,5 mln zł w stosunku do umów obowiązujących w I półroczu tego roku, tym samym łączna wartość przeznaczona w planie na konkurs wynosiła prawie 39 mln zł, a na cały rok w budżecie Oddziału na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze zaplanowano 75 mln zł. Dzięki większym nakładom, łącznie we wszystkich sześciu zakresach - o 116 więcej pacjentów będzie mogło skorzystać w usług w ciągu 6 miesięcy tego roku.

Najwięcej, bo 95 potrzebujących skorzysta z usług pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, w której zwiększono nie tylko środki finansowe (o 1,3 mln złotych więcej w stosunku do pierwszego półrocza). Poza tym podniesiono cenę pojedynczego świadczenia, proponując w konkursie 30,08 zł jako koszt świadczenia bazowego, co oznacza wyższy dochód dla firm realizujących te świadczenia. Z kolei z usług zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie będzie mogło skorzystać o 14 pacjentów więcej, co jest efektem przeznaczenia przez Oddział o ponad 400 tys. złotych więcej środków finansowych w budżecie.

Adresy placówek świadczących usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze - będą dostępne na stronie internetowej Wielkopolskiego Oddziału NFZ w zakładce ''Gdzie się leczyć''.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum