Wielkopolskie: dodatkowe 86 mln zł dla szpitali. Rezonans, tomografia i usuwanie zaćmy - bez limitu

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 14:27

W Wielkopolskiem łączna wartość ryczałtów wszystkich 49 tzw. sieciowych szpitali wynosi niemal 2 mld zł i w stosunku do całego okresu styczeń-grudzień 2018 r. jest o 86 mln zł wyższa. Spośród wszystkich 49 szpitali wyższy ryczałt otrzyma 48.

Wielkopolskie: dodatkowe 86 mln zł dla szpitali. Rezonans, tomografia i usuwanie zaćmy - bez limitu
Spośród wszystkich 49 szpitali wyższy ryczałt otrzyma 48 Fot. Fotolia

Jak informuje Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, 42 proc. tegorocznego wzrostu ryczałtów trafi do szpitali powiatowych.

Wyższe wartości ryczałtu wynikają w głównej mierze ze zmiany wycen ok. 300 grup procedur, m.in. w zakresie chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej (wzrost wyceny maksymalnie o 15 proc.). Dodatkowo zwiększono również wycenę części zabiegów chirurgicznych realizowanych przez szpitale sieciowe I i II poziomu - o 20 proc.

W kwocie dodatkowych środków w wys. 86 mln mieszczą się również zwiększenia z tytułu dotychczasowych przepisów, czyli posiadanych przez placówki certyfikatów akredytacyjnych, świadectw wydanych przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej i Diagnostyce Laboratoryjnej. Od połowy 2018 r. szpitale zyskują także, jeśli wykonują więcej świadczeń ambulatoryjnych o 5, 10 oraz 20 proc. - wówczas wzrasta cały ryczałt.

Wielkopolski NFZ zaznacza, że od 1 kwietnia br. zabiegi usuwania zaćmy oraz badania w zakresie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej realizowane są bez limitu. Fundusz zapłaci za zabieg lub badanie wykonane u każdego pacjenta. Placówka rozliczy się z Funduszem po każdym zakończonym kwartale (tak jak dotychczas w przypadku np. zawałów serca, świadczeń „DiLO" onkologicznych, czy porodów).

W bieżącym roku, po rozliczeniu I kwartału, dodatkowo ponad wartości umów wielkopolski NFZ przeznaczył środki finansowe pochodzące z funduszu zapasowego lub rezerwy ogólnej NFZ na kilka zakresów świadczeń. Na zabiegi endoprotezoplastyki przeznaczono łącznie 21,6 mln zł, z czego przekazano już 18,6 mln zł. Na finansowanie programów lekowych przeznaczono dodatkowo prawie 15 mln zł, z czego ponad 14 mln na nowe programy lekowe - m.in. na leczenie: rdzeniowego zaniku mięśni, akromegalii pasyreotydem, opornej i nawrotowej postaci klasycznego chłoniaka hodgkina z zastosowaniem niwolumabu, przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem, zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem.

Na finansowanie procedur wysokospecjalistycznych (np. przeszczepy płuca czy wszczepianie zastawek serca) dodatkowo Oddział otrzymał prawie 9 mln zł. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum