×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolskie: dodatkowe 138 mln zł dla 60 podmiotów leczniczych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 grudnia 2017 20:55

Dodatkowe 138 mln zł otrzymają do końca roku placówki ochrony zdrowia w regionie - poinformowała w czwartek (21 grudnia) dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Agnieszka Pachciarz. Pieniądze trafią do 60 podmiotów leczniczych w Wielkopolsce.

Wielkopolskie: dodatkowe 138 mln zł dla 60 podmiotów leczniczych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki dodatkowym środkom, Fundusz zapłaci za świadczenia wykonane ponad umowę z poprzednich lat i pierwszych dziewięciu miesięcy roku bieżącego.

Pieniądze dostaną m.in poznańskie szpitale kliniczne, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, poznańskie Centrum Medyczne HCP, oraz m.in. szpital w Koninie. Do placówek ochrony zdrowia trafią kwoty od kilku tys. zł do prawie 20 mln zł.

Agnieszka Pachciarz powiedziała na konferencji prasowej, że z przyznanej Wielkopolsce puli, prawie 113 mln zł stanowią pieniądze za nadwykonania sprzed roku 2017, około 20 mln zł to środki przeznaczone na sfinansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych z tego roku.

Dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na ten rok, Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał dotację wynoszącą 1 mld zł. Pieniądze zostały podzielone pomiędzy wojewódzkie oddziały NFZ.

Pachciarz podkreśliła, że przyznane regionowi środki to w skali kraju trzecia co do wielkości kwota, po Mazowszu i Dolnym Śląsku - znacznie wyższa, niż wynikałoby to z algorytmu, według którego wyliczany jest podział środków dla poszczególnych województw.

- Sytuacja w Wielkopolsce wygląda naprawdę nieźle - możemy być zadowoleni z tego, ile uzyskaliśmy z tej dotacji. Wielkopolska ma, według algorytmu, 8,98 proc. udziału w budżecie NFZ. Teraz dostajemy prawie 14 proc. z tego miliarda - powiedziała.

Pachciarz podkreśliła, że wielkość przyznanych środków to efekt starań WOW NFZ we współpracy ze świadczeniodawcami. Wyjaśniła, że oddział "precyzyjnie przedstawił centrali NFZ potrzeby regionu i możliwości rozwiązania istniejących od 2010 roku świadczeń przekraczających wartość umowy".

WOW NFZ zawarł ugody z 10 podmiotami leczniczymi, z którymi toczyły się sprawy sądowe. Jak podano na konferencji, korzystne dla obu stron rozwiązanie pozwoliło zakończyć długoletnie procesy.

- Należy podkreślić, że nikt nie uzyskał więcej niż te podmioty, które z Funduszem się dogadywały w poprzednich latach i zawierały umowy wcześniej - zaznaczyła Pachciarz.

NFZ poinformował w czwartek (21 grudnia), że ogółem plan finansowy oddziału wzrósł w ciągu roku 2017 o prawie pół miliarda złotych, osiągając najwyższy w historii poziom prawie 7 mld zł. W porównaniu z rokiem 2016 wydatki na leczenie szpitalne wzrosły o 700 mln zł, na chemioterapię o 28 mln zł, leki 51 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze