Wielkopolskie: NFZ przekaże ponad 126 mln zł wielkopolskim placówkom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2020 16:54

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozliczył wykonanie umów na udzielanie świadczeń medycznych w 2019 r. i poinformował, że do wielkopolskich placówek trafi dodatkowo ponad 126 mln zł. To środki m.in. za świadczenia, dla których nie został ustalony limit.

Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Jak poinformowała Marta Żbikowska z biura prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, do wielkopolskich placówek trafi łącznie dodatkowo ponad 126 mln zł, co jest efektem rozliczenia ubiegłorocznych umów. Żbikowska zaznaczyła, że to pieniądze za wykonanie świadczeń ponad wartości zawartych wcześniej umów oraz za świadczenia, dla których nie został ustalony limit.

Dodała, że wśród placówek rozliczających umowy za 2019 rok były zarówno te oferujące leczenie szpitalne, jak i rehabilitację leczniczą, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, opiekę paliatywną i hospicyjną, czy leczenie stomatologiczne.

Najwięcej pieniędzy - 50,5 mln złotych trafi do placówek za leczenie szpitalne. - Za świadczenia rehabilitacji leczniczej placówki otrzymają dodatkowe 17,8 mln zł, prawie 30 mln zł zostanie przeznaczonych na leczenie ponad wartości umów w programach lekowych - z lekami - oraz w chemioterapii - podkreśliła Żbikowska.

Dodała, że duża część kwoty przekazanej placówkom dotyczy dziedzin priorytetowych dla wielkopolskiego oddziału NFZ, w tym leczenia onkologicznego, endoprotezoplastyki oraz badań diagnostycznych, jak gastroskopia i kolonoskopia.

Żbikowska poinformowała również, że wielkopolski oddział NFZ rozstrzygnął także postępowania konkursowe, w których zostały wyłonione nowe poradnie specjalistyczne.

- Nową umowę na poradnię internistyczną wielkopolski NFZ zamierza zawrzeć z Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu, którego oferta została wybrana w toku postępowania konkursowego. Pacjenci będą mogli z niej korzystać od 15 marca. Kolejne miejsca, w których rozpoczną działalność poradnie chorób wewnętrznych to Szamotuły, Wągrowiec, Kościan, Nowy Tomyśl i Gniezno - podała.

Z nowych poradni pediatrycznych od 15 marca będą mogli natomiast korzystać pacjenci w Szamotułach, Ostrzeszowie, Nowym Tomyślu, Kole i Gnieźnie.

- W Krotoszynie natomiast, od 1 marca będzie mogła rozpocząć działalność poradnia okulistyczna, na którą mieszkańcy czekali od dłuższego czasu. Tym razem, w wyniku postępowania konkursowego została wybrana placówka, gdzie pacjenci znajdą pomoc w ramach ubezpieczenia - podkreśliła Żbikowska. 

Anna Jowsa

Czytaj: NFZ zapłaci szpitalom i przychodniom za nadwykonania z 2019 r.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum