×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolskie: 63 mln zł z UE na zakup środków ochrony, testów i respiratorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 marca 2020 13:48

63 mln zł z wielkopolskiego regionalnego programu operacyjnego przeznaczono na projekty zdrowotne związane z epidemią koronawirusa - podał w poniedziałek (30 marca) urząd marszałkowski. Pieniądze posłużą m.in. na zakup środków ochrony, testów i respiratorów.

Wielkopolskie: 63 mln zł z UE na zakup środków ochrony, testów i respiratorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W wydanym komunikacie przekazano, że po konsultacjach i zgodzie Komisji Europejskiej pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) zostały przeniesione na projekty zdrowotne.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że samorząd przygotowuje zbiorcze zakupy środków ochrony osobistej dla personelu wielkopolskich szpitali.

- Będziemy się też starali kupić respiratory. Szpitale biorące bezpośrednio udział w zwalczaniu epidemii będą ponadto otrzymywać indywidualne wsparcie - poinformował Woźniak. O przesunięciu 63 mln zł na cele zdrowotne i o zmianach w regionalnym programie operacyjnym zarząd województwa zadecydował w czwartek.

Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 30,3 mln zł przeznaczono na inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia i na zakup niezbędnego wyposażenia. W szczególności planowane są zakupy niezbędnej aparatury medycznej i diagnostycznej, w tym testów i środków ochrony jednorazowej.

W komunikacie dodano, że "w celu zwiększenia możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych" w województwie pieniądze z EFRR zostaną też przeznaczone na prace remontowo-budowlane dot. np. adaptacji pomieszczeń, a także z budową tymczasowych obiektów związanych z leczeniem i diagnostyką.

Kolejne 30,3 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczono na zakup niezbędnych środków ochrony indywidualnej, materiałów diagnostycznych i medycznych, sprzętu jednorazowego użytku, a także zakup urządzeń i środków do dezynfekcji.

Dodano, że z tych pieniędzy zostaną także sfinansowane usługi remontowo-budowlane niezbędne przy adaptacji pomieszczeń, wynagrodzenia personelu placówek medycznych, zakup odczynników i materiałów medycznych, testów oraz "innych zakupów bieżących zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez szpitale".

Oba projekty rozpoczną się w kwietniu. Czas ich realizacji to koniec 2020 roku. Podkreślono, że wymienione kwoty na inwestycje zdrowotne mogą zostać zwiększone..

Zarząd województwa wielkopolskiego zdecydował również o przekazaniu 2,6 mln zł z EFS WRPO 2014+ Szpitalowi Klinicznemu im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, na wykonanie około 2 tys. testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2, a także na środki ochrony osobistej dla pracowników szpitala klinicznego.

Według projektu placówka ma wykonać ok. 2 tys. testów na obecność koronawirusa, przy jednostkowym koszcie badania oszacowanym na 400 zł. Daje to miesięcznie 800 tys. zł na koszty bezpośrednie związane z realizacją oznaczeń.

"Niezmiernie istotne są także środki ochrony osobistej dla szpitali klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Szpitale te przejęły dużą część zakresu świadczeń medycznych z jednostek wyłączonych z bieżącego funkcjonowania, na rzecz leczenia pacjentów z COVID-19. Skutkuje to ogromnym obciążeniem tych jednostek i koniecznością zagwarantowania niezbędnego sprzętu i środków ochrony osobistej" - podkreślono w komunikacie.

W poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o potwierdzeniu kolejnych trzech przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Do tej pory SARS-CoV-2 wykryto u 113 mieszkańców Wielkopolski, trzy osoby zmarły.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze