Wielkopolskie: 47,5 mln zł wsparcia PFRON dla osób z niepełnosprawnością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2020 15:30

Wsparcie z PFRON dla osób z niepełnosprawnością w woj. wielkopolskim wyniosło w pierwszej połowie 2020 r. blisko 47,5 mln zł. Fundusz podsumował w czwartek (7 lipca) swoje związane z łagodzeniem skutków epidemii koronawirusa działania w regionie.

Wielkopolskie: 47,5 mln zł wsparcia PFRON dla osób z niepełnosprawnością
w sumie PFRON przekaże samorządom wojewódzkim i powiatowym na wsparcie projektów z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej prawie 1 mld 220 mln zł. Fot. Archiwum

W trakcie konferencji prasowej dyrektor wielkopolskiego oddziału PFRON Anna Skupień poinformowała, że Fundusz zwiększył dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. W skali kraju blisko 30 tys. pracodawców otrzymuje dofinansowanie na zapewnienie ponad 280 tys. miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością. W regionie to 5,5 tys. pracodawców i 35 tys. miejsc pracy.

Podkreśliła, że Fundusz zabezpieczył ciągłość funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej mimo okresowego zawieszenia działalności tych placówek. Rozpoczął także realizację programu pomocowego, który zakłada dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób z niepełnosprawnością, niwelujące skutki zamknięcia danej placówki rehabilitacyjnej.

Program przewiduje ponadto refundację do połowy kosztów ponoszonych przez powiaty na działania pomocowe świadczone na rzecz niepełnosprawnych. W Wielkopolsce pomoc została przekazana wszystkim powiatom, dotychczas na blisko 12 mln zł.

Anna Skupień wskazała, że z myślą o organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych wprowadzone zostały ulgi w regulowaniu należności z tytułu wpłat obowiązkowych przez odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty. Organizacje pozarządowe mogą realizować część zaplanowanych projektów w terminie późniejszym, bez ryzyka utraty dotacji.

- W woj. wielkopolskim dofinansowujemy realizację 43 projektów na blisko 16 mln zł. To przedsięwzięcia dla przeszło 5,5 tys. osób niepełnosprawnych oraz ich otoczenia - podała dyrektor.

W trakcie konferencji poinformowano, że w sumie PFRON przekaże samorządom wojewódzkim i powiatowym na wsparcie projektów z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej prawie 1 mld 220 mln zł. Dzięki tym pieniądzom samorządy likwidują bariery architektoniczne, komunikacyjne i techniczne. Zaopatrują osoby potrzebujące w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i w środki pomocnicze. Organizują też turnusy rehabilitacyjne i inne wydarzenia o charakterze sportowym i kulturalnym.

Możliwe jest również uzyskanie wsparcia przy dostosowaniu stanowiska pracy, dofinansowanie na rozpoczęcia działalności gospodarczej czy też na pokrycie kosztów szkoleń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum