Wielkopolskie: 400 mln zł na ochronę zdrowia w projekcie budżetu województwa na 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2019 13:05

Inwestycje warte łącznie prawie 1 mld zł planują w przyszłym roku władze województwa wielkopolskiego. W piątek (15 listopada) zaprezentowano projekt budżetu województwa na 2020 r. Najwięcej pieniędzy zaplanowano na inwestycje drogowe i budowę nowego szpitala dziecięcego.

Wielkopolskie: 400 mln zł na ochronę zdrowia w projekcie budżetu województwa na 2020 r.
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W trakcie piątkowej konferencji prasowej w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak określił przyszłoroczny budżet mianem "najbardziej proinwestycyjnego" w 20-letniej historii samorządu województwa. Suma przyszłorocznych wydatków ma przekroczyć kwotę 1,985 mld zł.

Najwięcej pieniędzy w projekcie budżetu, prawie 900 mln zł, zarezerwowano na sferę transportu. Na ochronę zdrowia przeznaczono 400 mln zł. Wśród "nowości" budżetowych urzędnicy wymienili pilotażowy program dotyczący procedury in vitro, na który w przyszłym roku planuje się przeznaczyć 300 tys. zł. - Chcemy - wiedząc, że rząd kontynuuje swoje stanowisko wobec tej procedury - podać dłoń parom z całej Wielkopolski, dla których rozwiązaniem problemu może być właśnie in vitro - powiedział Woźniak.

Wartość przyszłorocznych wydatków inwestycyjnych województwa ma sięgnąć prawie 1 mld zł. W budżecie zaplanowano m.in. 360 mln zł na 24 inwestycje drogowe.

W sferze inwestycji w ochronę zdrowia najwięcej pieniędzy zaplanowano na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 217,6 mln zł. To ponad połowa nakładów przewidzianych na tę inwestycję. Szpital ma zostać oddany do użytku w 2021 r.

Według danych przedstawionych przez wielkopolski urząd marszałkowski przyszłoroczne dochody budżetu województwa sięgną 1,788 mld zł, czyli będą o 88 mln zł większe niż zakładano w budżecie na obecny rok. Wydatki w 2020 r. zaplanowano na poziomie 1,985 mld zł wobec 1,847 mld w budżecie na 2019 r. W projekcie na 2020 r. wydatki bieżące stanowią 51,7 proc. całego budżetu, czyli o prawie 3 proc. mniej niż w 2019 r.

Projekt przyszłorocznego budżetu województwa wielkopolskiego trafi do zaopiniowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową. O ostatecznym kształcie budżetu, w głosowaniu zdecydują radni sejmiku województwa.

Szymon Kiepel (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum