Wielkopolski OW NFZ rozdysponował dodatkowe pieniądze na leczenie

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2018 13:03

Jak informuje Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ, na świadczenia zdrowotne w tym regionie przeznaczono dodatkowe środki. Chodzi m.in. o operacje wszczepiania endoprotez, usuwanie zaćmy, rehabilitację, a także badania rezonansem, tomograficzne i inne.

Fundusz przekazał lecznicom dodatkowe 11 mln zł Fot. Archiwum

Do końca maja br. Wielkopolski OW NFZ przekazał dodatkowe pieniądze w łącznej wysokości ponad 11 mln zł na sfinansowanie większej liczby zabiegów i badań w różnych zakresach świadczeń.

Najwyższą kwotę - ponad 4 mln zł - przeznaczono dodatkowo na zabiegi endoprotezoplastyki stawów: biodrowego i kolanowego, zarówno u dorosłych jak i dzieci, a na zabiegi usuwania zaćmy przekazano ponad 1 mln zł.

- W pierwszej kolejności NFZ zmobilizował część szpitali - a była ich po pierwszym kwartale większość – aby wydały prawidłowo te pieniądze, które OW NFZ przyznał im w tegorocznych umowach. Okazało się bowiem, że większość szpitali miała po trzech miesiącach tzw. „niewykonania”. Dopiero po analizie liczby przyjętych pacjentów po czterech miesiącach można było przyznać wyższe kontrakty, mając nadzieję, że zostaną prawidłowo wydane - wyjaśnia Magdalena Rozumek, rzecznik prasowy Funduszu w Wielkopolsce.

Z kolei 3,5 mln zł rozdysponowano między placówki wykonujące badania ambulatoryjne – gastroskopię i kolonoskopię, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Zwiększono także dostępność do usług rehabilitacji neurologicznej (szczególnie rehabilitacja zaburzeń funkcji mózgu) i ogólnoustrojowej (dla pacjentów po leczeniu operacyjnym, np. po endoprotezoplastyce), wykonywanej w warunkach stacjonarnych. Łączna kwota zwiększeń w tych zakresach wynosi prawie 1,3 mln zł.

Na lepszą dostępność mogą także liczyć pacjenci (dorośli i dzieci) korzystający z usług zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych /opiekuńczo-leczniczych oraz dzieci objęte opieką zespołu długoterminowej opieki domowej (wentylowane mechanicznie). Kwota dodatkowych środków w tych zakresach to ponad 400 tys. zł. Z kolei o ponad 500 tys. zł Oddział zwiększył wartości umów w opiece paliatywnej i hospicyjnej - w hospicjach stacjonarnych i domowych dla dzieci.

Zanim Fundusz rozdysponował środki, przeanalizował dotychczasowe wykonania umów. Pieniądze trafiły do placówek wykonujących najwięcej świadczeń.

Dodatkowe kwoty zostały uruchomione z rezerwy ogólnej Funduszu, a celem wszystkich zwiększeń jest poprawa dostępności do tych usług, które dla pacjentów wiążą się z długim oczekiwaniem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum