Wielkopolski OW NFZ: drugi konkurs w AOS - zakończony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2012 20:36

Ponad 90 proc. zapotrzebowania na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w Wielkopolsce zapewniają kontrakty zawarte przez NFZ z przychodniami specjalistycznymi w regionie w 2012 r. - poinformował we wtorek (14 lutego) dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Karol Chojnacki.

W 2012 r. kwota przeznaczona na kontrakty w tej dziedzinie jest w Wielkopolsce większa od ubiegłorocznej o 27 proc. i wynosi 483 mln zł. Wzrost wartości kontraktu związany jest z nowymi, szerszymi świadczeniami zabiegowymi, które mają realizować przychodnie.

W pierwszym styczniowym konkursie NFZ odrzucił 476 spośród 2881 złożonych przez przychodnie specjalistyczne ofert, ze względu na braki formalne.

- Nasze decyzje nie wynikały ze złej woli. Oferenci po prostu nie spełnili wymogów formalnych, wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia i zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Często przyczyną była niefrasobliwość szefów przychodni. W drugim konkursie tych błędów było mniej - mówił we wtorek Chojnacki.

W drugim etapie do konkursu przystąpiło 360 świadczeniodawców. Ponownie odrzucono 96 ofert, ale zakontraktowane świadczenia w ponad 90 proc. pokrywają zapotrzebowanie regionu na usługi specjalistów.

Obecnie w Wielkopolsce nie udało się zakontraktować świadczeń onkologicznych w Gnieźnie, onkologiczno-hematologicznych dla dzieci w Koninie, reumatologicznych i onkologiczno-hematologicznych w Lesznie oraz reumatologicznych, diabetologicznych dla dzieci oraz chorób zakaźnych w Kaliszu. Oferenci z tych miast nie są w stanie spełnić wymogów formalnych dotyczących czasu pracy przychodni lub liczby zatrudnionych specjalistów.

Wielkopolski OW NFZ zamierza w najbliższym czasie ogłosić kolejny konkurs uzupełniający, podczas którego chce rozdysponować kontrakty na wszystkie zaplanowane w 2012 r. usługi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum