Wielkopolska: za dużo oddziałów ratunkowych

Autor: PP, TVP Poznań/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2010 15:21

Z powodów ekonomicznych Szpital MSWiA w Poznaniu w miejsce szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) chce utworzyć izbę przyjęć.

Dyrektor placówki rozwiązał umowę na świadczenie usług w SOR. W tym miejscu powstanie bardziej opłacalna izba przyjęć. Szpital MSWiA przyjmował na oddziale 50 pacjentów, gdy sąsiadujący z nim szpital wojewódzki przyjmuje codziennie 120.

Nie wiadomo jednak czy będzie to jedyny szpital, w którym zostanie zlikwidowany SOR. Z dyrektorami szpitali, w których są oddziały ratunkowe spotkał się wicewojewoda wielkopolski i szefowie zarządzania kryzysowego. Wówczas dyrektorzy lecznic zgodzili się na nowy podział rejonów ratownictwa. W Poznaniu od września mają być 4 oddziały ratunkowe.

- Tak naprawdę to organ założycielski każdego szpitala musi decydować o ewentualnych zmianach jego struktury - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Jako województwo jesteśmy rekordzistą - mamy w sumie 27 szpitalnych oddziałów ratunkowych i z całą stanowczością mogę uspokoić pacjentów, że ich zdrowie i życie jest w pełni zabezpieczone.

- Co ważne, Szpital MSWiA sąsiaduje ze szpitalem wojewódzkim, gdzie jest również SOR i lądowisko dla helikopterów - przypomina rzecznik.

Dodaje, że wedle standardów zachodnich na jeden SOR przypada 250 tysięcy mieszkańców. Trzymając się ścisłych kalkulacji wynika, że w całej Wielkopolsce wystarczyłoby 17 takich oddziałów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum