Wielkopolska: w regionie może powstać trzeci szpital zakaźny, będą kolejne izolatoria

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 08:02

W najbliższych dniach do Wielkopolski dotrze kolejna duża dostawa środków ochrony osobistej, prowadzone są także rozmowy ws. utworzenia w województwie trzeciego szpitala jednoimiennego i kolejnych izolatoriów - przekazał w rozmowie z PAP wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Zaznaczył, że opanowano wzrost zachorowań na COVID-19 na południu województwa.

Wielkopolska: w regionie może powstać trzeci szpital zakaźny, będą kolejne izolatoria
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

PAP zapytała wojewodę, jak wygląda aktualna sytuacja zachorowań w Wielkopolsce. - Na południu Wielkopolski wzrost zachorowań jest stosunkowo wysoki w porównaniu z pozostałą częścią województwa. Natomiast, mówię to z pełnym przekonaniem, sytuację mamy opanowaną. Zachorowań jest i tak mniej niż się spodziewaliśmy, analizując statystki. Zakładaliśmy, że będzie ich trzy razy więcej niż jest do tej pory - zapewnił.

Wyjawił także, że jest na etapie rozmów dotyczących utworzenia w Wielkopolsce trzeciego szpitala jednoimiennego i kolejnych izolatoriów. - Na dzień dzisiejszy mamy ponad 300 wolnych miejsc w Poznaniu i 200 miejsc w izolatorium - powiedział.

W najbliższych dniach Wielkopolski Urząd Wojewódzki spodziewa się kolejnej dużej dostawy środków ochrony osobistej. "Dostałem w niedzielę informację od Ministra Zdrowia, że zostaną nam przekazane 450 tys. maseczek jednorazowych, 9 tys. gogli/przyłbic, 10 800 kombinezonów, 9 tys. osłon na buty oraz 27 tys. litrów płynów do dezynfekcji powierzchni i rąk" - wyliczył wojewoda, dodając, że środki te zostaną rozdzielone na wszystkie szpitale, domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-lecznicze w Wielkopolsce.

Wojewoda odniósł się do informacji pojawiających się w mediach dotyczących szpitala w Wolicy. - W poniedziałek podjąłem decyzję, żeby w Wolicy powstał szpital jednoimienny. Patrząc na to, że jest to szpital chorób płuc i gruźlicy stwierdziłem, że jest to jeden z najlepszych szpitali do leczenia koronawirusa - powiedział wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Dodał, że jednoimienny szpital w Wolicy powstał głównie, by zabezpieczyć południową część Wielkopolski. - Szczególnie, jeśli chodzi o pacjentów związanych z DPS-ami i Salusem kaliskim, bo tam ostatnio pojawiło się wiele osób z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa - dodał.

Wskazał, że jego decyzja została uzgodniona z marszałek Marzeną Wodzińską, która zarządza szpitalami podlegającymi samorządowi województwa. - Tego samego dnia o mojej decyzji został poinformowany dyrektor szpitala - zaznaczył Mikołajczyk.

- Miałem świadomość tego, że sam proces utworzenia w Wolicy szpitala imiennego chwilę potrwa. Żeby go przyśpieszyć, wysłałem do Wolicy Damiana Marciniaka, dyrektora wydziału zdrowia z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który nadzorował całą akcję - tłumaczył.

Poinformował również, że jeszcze w poniedziałek 27 pacjentów, którzy byli hospitalizowani w szpitalu w Wolicy, przy pomocy NFZ zostało rozdzielonych do innych specjalistycznych szpitali w Wielkopolsce.

Wojewoda odniósł się też do informacji, że szpital w Wolicy nie jest przygotowany i nie ma w nim wystarczającej liczby lekarzy. - Nieprawdą jest to, że szpital nie ma lekarzy. Od soboty w szpitalu w Wolicy jest dodatkowo siedmiu ratowników medycznych. Docelowo ma być dziesięciu. Będę również wydawał sukcesywnie decyzję dla pielęgniarek, które mają tam iść do pracy - podał.

Bartłomiej Figaj (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum