Wielkopolska: tu także nie brakuje zapominalskich pacjentów

Autor: PP, Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2010 13:15

W słynącym z zdyscyplinowania regionie pacjenci także lekceważą ustalone terminy badań specjalistycznych...

Już w zeszłym roku ponad jedna trzecia lekarzy skarżyła się, że co najmniej raz dziennie zdarza im się pacjent, który nie przychodzi na umówioną wizytę. Wówczas 68 proc.ankietowanych przez Konsylium24.pl lekarzy stwierdziło, że tacy pacjenci zdarzają im się kilka razy w tygodniu lub częściej. 86 proc. lekarzy spotyka takie sytuacje co najmniej kilka razy w miesiącu. Mimo apeli nie widać poprawy sytuacji.

– Mamy do czynienia z pewnym problemem. Pacjent ma prawo zapisać się do lekarza, ale niestety w praktyce nie ma obowiązku poinformowania, że nie skorzysta z wizyty. Nie ma bowiem mechanizmu dyscyplinującego pacjentów. To problem, na który uskarża się wielu dyrektorów. Pacjent, pacjentowi tak naprawdę szkodzi – komentuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Joanna Mierzwińska, z Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu.

W tym regionie zarządcy placówek imają się różnych sposobów, aby pacjenci pamiętali o terminie wizyty. Myślą nawet o wysyłaniu pacjentowi sms-ów. Bo jak obliczył dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Maciej Sokołowski, tylko w styczniu 2010 r. z umówionych wizyt zrezygnowało przeszło 20 proc. zarejestrowanych pacjentów.

Nie lepiej wygląda sytuacja w kolejnym województwie. Przedstawiciele Zespołu Poradni Specjalistycznych w Poznaniu wylicza, że  na 436 pacjentów przychodni nefrologicznej w styczniu do lekarzy nie zgłosiło się 95. Na zapisanych 83 chorych w poradni chorób metabolicznych, na wizytę nie stawiło się 41. Łącznie na 5757 pacjentów przyjętych w poradniach przy Przybyszewskiego, na wizyty nie stawiło się 1016 osób, czyli 17,6 proc.

Nierzadką sytuacją jest również widok przygotowanej sali operacyjnej jedynie z personelem gotowym to zabiegu. Pacjenci nie przychodzą głównie wtedy, gdy zabieg został wykonany w innym szpitalu. Na domiar złego o tym, że nie skorzystają z zabiegu wcześniej nie informują.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum