Wielkopolska: szpitale wyczerpały limity NFZ na badanie rezonansem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2014 10:37

Młody poznaniak złamał bark. Do leczenia konieczne jest badanie rezonansem magnetycznym. A w całym mieście szpitale wyczerpały limity wyznaczone przez NFZ.

Do wypadku doszło dwa tygodnie temu podczas treningu. Ortopeda założył chłopakowi temblak i wysłał na rezonans magnetyczny. Badanie jest konieczne do dalszego leczenia. W Poznaniu można go wykonać w siedmiu pracowniach. W trzech spośród nich: Centrum Euromedic, w Szpitalu Miejskim im. Strusia i w Uniwersyteckim Szpitalu im. Heliodora Święcickiego, limit się już wyczerpał.

W Centrum Onkologii wolne terminy są pod koniec roku, w Szpitalu Przemienienia Pańskiego - tuż po Świętach Bożego Narodzenia. W szpitalu MSW recepcjonistka podała termin pod koniec stycznia 2015 r. - informuje Gazeta Wyborcza.

W jednej z pracowni recepcjonistka zaproponowała zwykłe zdjęcie rentgenowskie. Jednak to nie pokaże skali uszkodzeń tkanek i mięśni. Już teraz chory nie może pracować, jest na zwolnieniu. A odraczanie zabiegu może oznaczać niepełnosprawność.

Wielkopolski OW NFZ wyjaśnia, że w tym roku wartość zakontraktowanych świadczeń rezonansu magnetycznego wynosi 26,8 mln zł. Fundusz nie posiada dodatkowych środków. Tymczasem badanie płatne kosztuje ok. 750 zł. Ministerstwo Zdrowia obiecało, że zbada, dlaczego w Wielkopolsce środków na badanie rezonansem w tym roku już nie ma.

Więcej: poznan.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum