Wielkopolska: szpitale bez kontraktów na 2009 r.

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2009 12:47

W opublikowanym 6 stycznia br. na portalu rynekzdrowia.pl artykule

Błąd pojawił się w informacji dotyczącej Wielkopolski, gdzie, jak napisaliśmy, 97 proc. placówek podpisało już protokoły uzgodnień, a dla 3 proc. rozpisano konkurs w trybie uzupełniającym. Dane te wiążą się ze specjalistyką i w żaden sposó nie dotyczą szpitali, które interesowały nas w tekście. Istotnie, żaden z nich nie podpisał protokołu uzgodnień do kontraktu na 2009 r.

- Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi aktualnie postępowanie konkursowe na lecznictwo szpitalne, którego rozstrzygnięcie planowane jest na koniec stycznia br. - mówi portalowi rynekzdrowia. pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik WOW NFZ w Poznaniu. -  Do tego czasu szpitale rozliczą wykonane usługi medyczne  na podstawie aneksów do umów wieloletnich obowiązujących w latach 2006-2008.


Skąd to opóźnienie?

- Ponowne ogłoszenie konkursu było spowodowane tym, że w poprzednim postępowaniu stwierdzono sporą liczbę ofert, które nie spełniały warunków formalno prawnych (70 proc.) - wyjaśnia Marta Banaszak-Osiewicz. - We wpisie do rejestru zakładów opieki zdrowotnej brakowało np. izby przyjęć, bloku operacyjnego lub oddziałów udarowych. Były też niespójności pomiędzy danymi zawartymi w ankiecie a danymi dotyczącymi  personelu i wykazanego sprzętu w formularzu ofertowym.

- Brakowało np. wymaganej liczby specjalistów (brak ordynatora z wymaganą dla kontraktowanego zakresu specjalizacją, zbyt krótki staż pracy personelu) lub wymaganego sprzętu (np. usg, doppler, endoskop otolaryngologiczny).

Na leczenie Wielkopolan w roku 2009 zarezerwowano w sumie 4 565 979 000 zł, czyli o prawie 140 milionów zł więcej niż w r. ub. Wielkopolski NFZ zapowiada kontynuoację polityki zdrowotnej, której priorytetem jest m.in. endoprotezoplastyka, operacje zaćmy, ginekologia i położnictwo, onkologia i hematologia oraz kardiologa inwazyjna.

Na leczenie szpitalne w 2009 r. WOW NFZ przeznaczył 2 210 677 000 zł. W kwocie tej zawarte są również fundusze, które dotychczas były przekazywane placówkom na regulację płac.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum