Wielkopolska: samorządowcy z niepokojem o reformie szpitalnictwa

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: PS/RynekZdrowia   • 24 lutego 2021 21:33

Samorządowcy wytykają Ministerstwu Zdrowia, że do zespołu roboczego mającego opracować założenia restrukturyzacji szpitali nie zaproszono przedstawicieli organów założycielskich tych placówek.

Wielkopolska: samorządowcy z niepokojem o reformie szpitalnictwa
Obecny system zarządzania szpitalami opiera się na zbudowanej ponad 20 lat temu reformie. Fot. PTWP

- Przede wszystkim chcielibyśmy się dowiedzieć, czy reforma zakłada powszechne wywłaszczenie organów założycielskich szpitali – pyta Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia.

Przypomina, że obecny system zarządzania szpitalami opiera się na zbudowanej ponad 20 lat temu reformie, w ramach której podstawą do realizacji zadań był „niepodlegający dyskusji” tytuł własności sprawowany przez organ założycielski.

Wśród samorządowych korporacji nie ustają obawy związane z planowaną przez Ministerstwo Zdrowia reformą szpitalnictwa. 

W zespole roboczym opracowującym założenia rozwiązań dotyczących restrukturyzacji szpitali - m.in. w zakresie ich zobowiązań, przekształceń właścicielskich, konsolidacji sektora szpitalnictwa, przeprofilowania szpitali oraz zmiany struktury świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale -  nie ma przedstawicieli organów założycielskich tych placówek.

Wątpliwości strony samorządowej wzbudza też planowany centralny system zarządzania szpitalami. Jak pisze Jacek Gursz w piśmie do Ministra Zdrowia przeniesienie ośrodka decyzyjnego poza obszar lokalny, może „znacznie spowolnić proces podejmowania decyzji”, a stworzona jednocześnie struktura może „nie być sprawna do efektywnego i szybkiego działania”.

Więcej: Portal Samorządowy

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum