Wielkopolska: samorząd województwa zapłaci za tomografię płuc palaczy

Autor: tygodniknowy.pl/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 16:34

1 października rusza w Wielkopolsce wieloletni program zdrowotny wczesnego wykrywania raka płuc. Kompleksowe badania na taką skalę będą wykonywane w województwie po raz pierwszy.

Badania tomograficzne płuc przeprowadzać będą szpitale wojewódzkie w Poznaniu, Koninie, Kaliszu, Lesznie oraz – jako jedyna lecznica powiatowa – Szpital Specjalistyczny w Pile. Program finansuje  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

– Z danych epidemiologicznych wynika, że mieszkańcy zachodniej Polski są najbardziej narażeni na choroby nowotworowe. Dlatego też podjęliśmy radykalne kroki nie tylko w kierunku wysokospecjalistycznego leczenia, ale i zdecydowanych działań profilaktycznych – podkreślił wicemarszałek województwa wielkopolskiego Leszek Wojtasiak.

Pilski szpital będzie obsługiwał pacjentów z północnej Wielkopolski. Zakłada się, że w ciągu pięciu lat - bo tyle czasu przewidziano na realizacje projektu - przebadanych zostanie 4,5 tys. palaczy. Tylko do końca tego roku ma ich być około czterystu.

Program profilaktyczny skierowany jest do osób z grupy podwyższonego ryzyka, czyli palaczy w wieku 55-70 lat, którzy palili bądź też palą średnio 1 paczkę papierosów dziennie przez okres 20 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum