Wielkopolska: raport o wynagrodzeniach to fikcja i manipulacja

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 11:30

Z raportu o wynagrodzeniach lekarzy przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że wielkopolscy lekarze specjaliści średnio zarabiają 7203 zł brutto na miesiąc, przy czym pensja zasadnicza sięga 4 tys. zł. Ordynatorzy mogą zaś liczyć nawet na 10 tys. zł pensji, przy czym rekordzista zarobił ponad 40 tys. zł.

Według danych raportu, są też jednak i tacy, których miesięczne wynagrodzenie zasadnicze jest na poziomie 1480 zł netto. Jak podaje Głos Wielkopolski, na konto dr Haliny Bobrowskiej, szefowej oddziału hematologicznego Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza w Poznaniu, każdego miesiąca wpływa ok. 6 tys. zł. To wynagrodzenie za pracę na jednym etacie, do którego doliczyć trzeba wszystkie należne jej dodatki i godziny nadliczbowe.

By dojść do płacy zasadniczej na poziomie 3,8 tys. zł, przepracowała i szkoliła się ponad 30 lat. Lekarzy o jej umiejętnościach jest tak mało, że aby pomóc pacjentom, co miesiąc przekracza zapisane w umowie o pracę 37 godzin tygodniowo. Dr Borbowska uważa, że dane z raportu to fikcja. Inni lekarze podkreślają, że biorą po kilkanaście dyżurów każdego miesiąca, a zmuszają ich do tego niskie pensje zasadnicze. Dlatego postulują ustawową podwyżkę ich wynagrodzeń.

Jeśli jednak ministerstwo spełniłoby żądania Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, specjaliście trzeba by było zapłacić blisko 10 tys. zł. Zarządzający wielkopolskimi szpitalami mówią, że nie mogą sobie pozwolić na żadną podwyżkę wynagrodzeń. Chyba że kosztem redukcji liczby pracujących u nas lekarzy, a tego robić nie chcą.

Związkowcy podkreślają, że ich działania są wymierzone w budżety szpitali. Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, porównuje zasadnicze wynagrodzenie wykształconego lekarza z innymi pracownikami sfery budżetowej.

Według jego oceny, lekarz z wieloletnim stażem zarabia niemal dwukrotnie mniej (3,7 tys. zł, bez dyżurów) niż młody prokurator (6 tys. zł) i doświadczony wojskowy (7,8 tys. zł). Zrównanie wynagrodzeń lekarzy z poziomem tych płac, zdaniem Bukiela, odciążyłoby lekarzy i poprawiło standard opieki.

W opinii resortu zdrowia, wynagrodzenia lekarzy systematycznie rosną już od dwóch lat, tymczasem wielu z nich wcale nie wywiązuje się lepiej ze swoich obowiązków.

– Pracujący w więcej niż jednym zakładzie opieki zdrowotnej nie będą w stanie nigdy poświęcić swoim pacjentom należytej uwagi – powiadziała Głosowi Wielkopolski Ewa Kopacz. – Czy podwyżki pensji zagwarantują, że lekarze zapewnią pacjentom lepszą opiekę?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum