Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia | 23-07-2011 14:21

Wielkopolska: radni sejmiku obawiają się komercjalizacji szpitali

Sytuacja szpitali wielkopolskich, należących do samorządu województwa, jest niepokojąca. Tak uważają radni SLD i PiS, którzy w sejmiku województwa tworzą opozycję i chcą otrzymać od zarządu województwa informacje na temat sposobu wyjścia jednostek ochrony zdrowia z długów.

Opozycja zwraca uwagę, że będące we władaniu samorządu placówki przyniosły w ubiegłym roku łączną stratę w wysokości 40 mln zł. Najgorsza sytuacja jest w Koninie. Według planu naprawczego, szpital miał osiągnąć w 2010 roku stratę na poziomie 15 mln zł. Na koniec roku wartość ta była jednak wyższa o 3 mln zł. Problemy są również w Lesznie i Kowanówku.

Okazją do dyskusji nad sytuacją szpitali w regionie ma być zwołanie nadzwyczajnej sesji. Jednakże przewodniczący sejmiku Lech Dymarski (PO) odwodzi radnych od takiego rozwiązania. Do przegłosowania o zwołaniu sesji nie wystarczy 15 radnych, którymi dysponuje opozycja

Radni obawiają się, że kiedy od 1 stycznia wejdzie w życie ustawa, mówiąca, że jeżeli jednostka w roku 2012 poniesie stratę, która przekracza jej wartość amortyzacji, to w roku następnym sejmik jest zobowiązany pokryć stratę, albo ze środków własnych, albo przekształcić szpital w spółkę prawa handlowego. A radni sejmiku nie są zainteresowani komercjalizacją szpitali.

Więcej: www.głoswielkopolski.pl