Wielkopolska: problemy z rozliczeniem pakietu onkologicznego

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2015 17:16

Podczas posiedzenia komisji zdrowia Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dyrektorzy szpitali skrytykowali pakiet onkologiczny. Według ich oceny szpitale straciły na nim miliony zł. NFZ zapewnił, że będą pieniądze za leczenie chorych.

Wielkopolska: problemy z rozliczeniem pakietu onkologicznego

Wprowadzenie pakietu onkologicznego miało skrócić diagnostykę i ułatwić dostęp chorych do lekarza. Jednak w ocenie wielu lekarzy i polityków stało się odwrotnie.

Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu stwierdził, że poza problemami technicznymi najbardziej obawia się o sytuację finansową placówki. Szacunkowe straty na skutek wprowadzenia pakietu przez pierwsze dwa miesiące działania w jego szpitalu to ok. 8 mln. zł.

Z kolei Aleksander Barinow-Wojewódzki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu, policzył, że w styczniu jego szpital stracił 3,5 mln. zł, bo część leczenia onkologicznego nie jest zagwarantowana przez pakiet.

Jacek Profaska, dyrektor Szpitala im. Krysiewicza w Poznaniu, który w ramach pakietu leczy chorych na nowotwory na oddziale urologicznym i ginekologicznym, przyznał, że jego szpital już stracił 1 mln zł.

Barbara Murawska, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału NFZ zapowiedziała, że Fundusz już przygotował aneksy do umów. Zapewnią one pieniądze na leczenie, które przeprowadzono na początku 2015 roku, a które nie odbyło się w ramach pakietu.

Radni z kolei uzgodnili, że przygotują wspólne stanowisko, które będzie przedstawione na najbliższej sesji. Ma ono trafić do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum