Wielkopolska: poradnie przykliniczne są gorsze od prywatnych?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek zdrowia • • 05 stycznia 2012 11:04

Najlepsze poznańskie ośrodki nie dostały kontraktu z NFZ. Znikają uniwersyteckie poradnie, które leczą między innymi chorych po przeszczepie szpiku kostnego i serca.

Z mapy miasta lawinowo znikają znane uniwersyteckie ośrodki, a kontrakty przejmują... nieznane prywatne przychodnie, często za Poznaniem.

Lekarze alarmują, że pod znakiem zapytania stoi przyszłość uniwersyteckiej poradni transplantacji szpiku kostnego, która opiekuje się kilkuset chorymi po przeszczepach - podaje przykłady Gazeta Wyborcza.

Kontraktu nie dostała też poradnia kardiochirurgiczna, która kwalifikowała do zabiegu i opiekowała się chorymi po operacji, i jedyna w Wielkopolsce poradnia reumatologii w szpitalu im. Strusia, która prowadziła rzadkie i drogie terapie u pacjentów z chorobami tkanki łącznej.

Jak podaje GW poradnie przepadają w konkursach Funduszu, bo zdobywają za małą liczbę punktów. Nie spełniają nowych wyśrubowanych kryteriów dotyczących jakości leczenia (sprzętu, wykształcenia personelu, warunków architektonicznych).

Lekarze podejrzewają, że może chodzić o błąd systemowy. Ich zdaniem wadliwie jest skonstruowana nowa aplikacja komputerowa NFZ, która weryfikuje medyczne placówki i nalicza im punkty. Fundusz zapewnia, że na dniach ogłosi dodatkowe konkursy. Ale wyśrubowanych kryteriów nie zmieni.

Więcej: http://poznan.gazeta.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum