Wielkopolska: ponad 100 poradni zagrożonych zamknięciem...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2009 15:45

Bo nie spełniają wymogów NFZ w zakresie kwalifikacji lekarzy i wyposażenia gabinetów w aparaturę diagnostyczną.

To może spowodować konieczność szukania nowego lekarza przez pacjentów. Według Wielkopolskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, przychodni zagrożonych utratą kontraktu jest w Wielkopolsce ponad 100. Wśród nich są takie, do których trzeba czekać miesiącami, np. poradnie endokrynologiczne, diabetologiczne, neurologii dziecięcej, czy ortopedyczne (ortopedii i traumatologii narządu ruchu). Z tymi ostatnimi jest największy problem, bo zagrożonych zamknięciem jest prawie 50. Główny powód to brak tzw. rentgena.

Kilkanaście przychodni ortopedycznych napisało nawet protest w tej sprawie do NFZ. Przypominają w nim, że każda placówka ma podpisaną umowę na badania rentgenowskie z ośrodkiem, który ma takie urządzenia. I tłumaczą, że nie są w stanie kupić sprzętu RTG, bo to wydatek rzędu 200 tys. zł - zbyt duży w stosunku do kwot proponowanych przez fundusz za leczenie chorych.

Zdaniem Gerarda Wilczyńskiego, prowadzącego dwie przychodnie (NZOZ Ar-MED i NZOZ Da-Med w Poznaniu) zatrudniające ortopedów żadna z nich nie jest w stanie kupić rentgena, nawet kosztem utraty kontraktu, a NFZ już wysłał do nich wypowiedzenie umów ze skutkiem na koniec grudnia. Oznacza to, że kilkuset pacjentów będzie musiało szukać nowego lekarza.

NFZ tłumaczy się rozporządzeniem ministerstwa i twierdzi, że na razie nie wiadomo, ile przychodni rzeczywiście straci umowy, bo wciąż jeszcze czeka na aktualne informacje dotyczące ich wyposażenia i kompetencji personelu.

Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa zdrowia natomiast stwierdza, że wiele wymogów jest złagodzonych w projekcie rozporządzenia, który jest już przygotowany, a ma umożliwić funduszowi kontraktowanie usług na 2010 r. na dotychczasowych zasadach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum