Wielkopolska: połączenie szpitali lekiem na problemy finansowe?

Autor: Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 06:21

Zarząd Województwa Wielkopolskiego rozważa połączenie zadłużonego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie z Wojewódzkim Szpitalem Neuropsychiatrycznym im. Oskara Bielawskiego w Kościanie. Personel leszczyńskiej lecznicy protestuje przeciwko pomysłom samorządu. Jednak samorząd przekonuje, że to jedyny ratunek dla placówki z Leszna.

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, zarząd województwa podjął uchwałę o rozpoczęciu konsultacji pomysłu połączenia dwóch szpitali.

Zapewnia, że wszystkie podmioty uprawnione do brania udziału w takich konsultacjach otrzymały projekt uchwały Sejmiku. Obecnie trwa 30-dniowy okres przeznaczony na konsultacje.

- Dopiero po zakończeniu konsultacji zarząd będzie rozważał jakie konkretnie rozwiązanie zaproponować Sejmikowi - mówi nam Marek Woźniak.
Jednocześnie informuje, że od 1 lutego dyrektor Szpitala w Kościanie Marian Zalejski, pełni także obowiązki dyrektora szpitala w Lesznie. Zdaniem Woźniaka to jest teraz kluczowa osoba, która może zaproponować metodę łączenia szpitali.

- Jesteśmy przekonani, że sam Szpital w Lesznie, kontynuując dotychczasowe działania nie jest w stanie się utrzymać. Dlatego potrzebuje wzmocnienia kadrowego w postaci nowego menedżera, a także wzmocnienia organizacyjnego - tłumaczy Marek Woźniak.

Zadłużenie ciągle rośnie

Przypomnijmy, że dotychczasowy szef lecznicy z Leszna, Tomasz Stroiński, zrezygnował ze stanowiska. Od piątku (20 stycznia) na urlopie przebywa także Ryszard Leśniewicz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

Zmiany personalne w leszczyńskim szpitalu to m.in. efekt zamknięcia 16 poradni, na które NFZ nie podpisał od stycznia br. umów z lecznicą. Dodatkowo zadłużenie szpitala w Lesznie zbliża się już do 40 mln zł. Z informacji wielkopolskiego samorządu wynika, że dług ten zwiększa się rocznie średnio o 10 mln zł.

- Zależy nam na tym, żeby szpital w Lesznie wyszedł z kryzysu. Właśnie z myślą o uzdrowieniu sytuacji tej lecznicy pan wicemarszałek Leszek Wojtasiak zaproponował połączenie szpitali w Lesznie i Kościanie - wyjaśnia nam Marek Woźniak.

Dodaje, że ta koncepcja wynika także z szerszej idei włączania obszaru opieki psychiatrycznej w sferę szpitali wielospecjalistycznych.

- Połączenie obu jednostek byłoby zgodne z Narodowym Programem Zdrowia Psychicznego, który zakłada zapewnienie także ogólnej opieki medycznej psychicznie chorym.

Z kolei Leszek Wojtasiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tłumaczy, że zarząd województwa skierował pomysł połączenia szpitali do konsultacji społecznych, ponieważ budzi on duży niepokój. Dodaje, że z realizacją tego pomysłu samorząd nie będzie się śpieszył i zamierza przejść cały proces konsultacji.

- Nie chcę jeszcze rozstrzygać, czy decyzja o połączeniu szpitali po konsultacjach w ogóle zapadnie - mówi nam Wojtasiak.

Lekarze protestują

Marek Woźniak przyznaje, że wiele emocji wywołał chociażby fakt zaproponowania przejęcia przez mniejszy szpital zobowiązań i majątku większej placówki. Szpital w Kościanie jest w dużo lepszej sytuacji finansowej i dlatego miałby przejmować zadłużoną lecznicę z Leszna.

Przeciwko działaniom samorządu protestuje personel placówki z Leszna. Lekarze wysłali w tej sprawie petycję do Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Jak czytamy w petycji, lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego są zaniepokojeni działaniami, planami i wypowiedziami w szczególności wicemarszałka Leszka Wojtasiaka. Z dokumentu wynika, że czują się pominięci w procesie decyzyjnym dotyczącym połączenia ich szpitala z placówką w Kościanie.

Lekarze z Leszna piszą: „Nie jesteśmy przeciwni restrukturyzacji poprzez łączenie kilku jednostek służby zdrowia, jednak należy przy tym zwrócić uwagę na dotychczasowy zakres i dostępność świadczonych usług medycznych w regionie. W tym przypadku szpital leszczyński posiada wszelkie możliwości, w tym sprzęt, potencjał ludzki i lokalizację do przejęcie Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie”.

Zwracają uwagę na to, że najpierw powinna być przeprowadzona diagnoza sytuacji, a potem dopiero wybór metody wyjścia z trudnego położenia lecznicy. Ich zdaniem, powinno się to odbyć przy akceptacji wszystkich zaangażowanych stron. Sugerują też, że pomysł połączenia szpitali, był przez wicemarszałka Wojtasiaka ukrywany przed personelem lecznicy.

Przecieki podgrzały emocje?

Zdaniem Marka Woźniaka, głównego adresata lekarskiej petycji, między innymi atmosfera kryzysu w Szpitalu w Lesznie sprawiła, że zanim dotarły tam oficjalne dokumenty skierowane przez niego do wszystkich uczestników planowanego połączenia, pojawiły się protesty.

Marszałek przekonuje, że w emocjonalnym liście skierowanym do niego przez leszczyńskich lekarzy pojawiają się nieuzasadnione sformułowania, jakoby samorząd działał w ukryciu.

Zapewnia, że działania były prowadzone całkowicie jawnie, a uchwała Zarządu o konsultacjach pomysłu połączenia szpitali została dostarczona także do związków zawodowych w lecznicy.

- Niestety nieoficjalna informacja dotarła do szpitala przed oficjalnymi dokumentami, a niektórzy lokalni politycy zamiast studzić emocje, niepotrzebnie je podsycali - mówi nam Marek Woźniak.

Chcą ratować szpital

Marszałek podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że jedynym celem działań samorządu jest uratowanie szpitala w Lesznie przed zapaścią.

- Rozumiem obawy pracowników, lekarzy i mieszkańców Leszna. Zapewniam jednak, że naszym celem nie jest ograniczenie usług świadczonych w szpitalu, wręcz przeciwnie - tłumaczy.

Zapewnia równocześnie, że nie ma mowy też o działaniach, które miałyby lecznicę w Lesznie pozbawić zdolności świadczenia usług.

- Chodzi o to, żeby tę placówkę przygotować na trudny czas, wyposażyć w większe możliwości - wyjaśnia Woźniak. Dodaje, że na obecnym etapie nie wyklucza żadnego scenariusza.

- Po to jest proces konsultacji, żeby wypracować konsensus, który da wszystkim poczucie wyboru najlepszej metody ratowania lecznicy w Lesznie - wyjaśnia marszałek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum