Wielkopolska: oddział NFZ przeznaczył na leczenie dodatkowe 52 mln zł

Autor: NFZ, MAK/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2019 13:27

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył dodatkowe 52 mln zł - ponad wartość umów z placówkami medycznymi - na niektóre świadczenia. Kluczem, jak zawsze, było ich dotychczasowe wykonanie - podaje NFZ w informacji prasowej.

Wielkopolska: oddział NFZ przeznaczył na leczenie dodatkowe 52 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Na bieżąco monitorujemy wykonanie umów zawartych na leczenie pacjentów, wiemy dzięki temu, jakie są potrzeby Wielkopolan, gdzie należy zwiększać finansowanie, żeby poprawiać dostęp do najbardziej pożądanych specjalistów, czy zabiegów - mówi Agnieszka Pachciarz, Dyrektor WOW NFZ

Zwraca uwagę, że możliwości finansowe oddziału pozwoliły obecnie na dołożenie do umów ponad 52 mln złotych. Dzięki dodatkowym środkom, wielkopolski NFZ zwiększy dostęp dla pacjentów do leczenia zwłaszcza w tych dziedzinach, które zostały uznane za priorytetowe w tym województwie. - Są to np. świadczenia udzielane pacjentom w zakładach opiekuńczo-leczniczych, opieka hospicyjna, czy rehabilitacja - zwłaszcza neurologiczna. Również od kilku lat, przekazujemy dodatkowe środki na wizyty pacjentów w poradniach specjalistycznych, zwłaszcza wizyty pierwszorazowe - dodaje dyrektor Pachciarz.

Zaznacza, że w umowach z placówkami pieniądze na „nowych” pacjentów są wydzielone, a każdy podmiot ma obowiązek przyjmować zarówno pacjentów będących w toku leczenia, jak i nowych. - Dlatego ponad 11,3 mln złotych z dodatkowej puli przeznaczamy na wizyty i zabiegi w poradniach specjalistycznych - wyjaśnia.
 
Dofinansowane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zostały przede wszystkim wizyty w poradniach: okulistycznych - na kwotę prawie 1,7 mln zł, ginekologiczno-położniczych (ponad 1,5 mln zł), neurologicznych (ponad 762 tys. zł), a także kardiologicznych - wizyty pierwszorazowe (560 tys. zł) i endokrynologicznych (ponad 500 tys. zł) oraz wszystkie świadczenia zabiegowe dedykowane dzieciom.

W puli 52 mln zł, na świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze przeznaczono 8,5% (ponad 4,4 mln zł). Priorytetem w woj. wielkopolskim jest także poprawa dostępu do rehabilitacji, zwłaszcza domowej, neurologicznej (np. po udarach), czy rehabilitacji po zabiegach endoprotezoplastyki. Łącznie, dodatkowo przeznaczono na ten rodzaj usług prawie 2,4 mln zł.
 
Największym beneficjentem dodatkowych 52 mln zł są umowy na leczenie szpitalne, które zostały zasilone dodatkowymi 22 milionami złotych. Z tej kwoty, dużą część oddział NFZ przeznaczył na leczenie nowotworów, np. w chirurgii onkologicznej dołożono ponad 3,3 mln zł, w teleradioterapii - ponad 2 mln zł. Na zabiegi endoprotezoplastyki biodra lub kolana przeznaczono dodatkowo ponad 3,1 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze