PAP/Rynek Zdrowia | 10-03-2011 18:31

Wielkopolska: od 2013 r. nowa organizacja ratownictwa medycznego

Od 2013 roku w Wielkopolsce będzie tylko pięć, zamiast obecnych 31 dyspozytorni pogotowia. Ma to usprawnić system ratownictwa medycznego. Bez zmian pozostanie liczba karetek - poinformował wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Nowy wojewódzki plan działania jest konieczny, bo 30 czerwca br. – zgodnie z ustawą o ratownictwie medycznym – kończy się ważność dotychczasowego.

Podczas czwartkowej (10 marca) konferencji prasowej wojewoda poinformował, że zmiany w systemie przeprowadzane będą dwuetapowo. Od pierwszego lipca 2011 roku zmniejszy się liczba rejonów operacyjnych z obecnych 73 do 31. Rejon operacyjny będzie związany z jedną z 31 dyspozytorni. Bez zmian pozostanie liczba karetek, których obecnie i w przyszłości będzie 114.

– Damy też od lipca możliwość, tym którzy wygrają konkursy na świadczenie usług ratownictwa, skorzystania z analogowo-cyfrowej łączności regionalnej – mówił Piotr Florek.

Większe zmiany w systemie ratownictwa medycznego będą następowały od początku 2013 roku, kiedy to liczba dyspozytorni zmniejszy się do pięciu. Dyspozytornie będą związane z subregionami: leszczyńskim, pilskim, konińskim, kaliskim i poznańskim. Wraz ze zmianą liczby dyspozytorni zmniejszy się liczba rejonów operacyjnych.

– Dzięki tym zmianom jeden dyspozytor będzie dysponował większą liczbą karetek niż dotychczas, co ułatwi działanie w przypadku zdarzeń masowych – wyjaśnił Florek.

Wojewoda chciał, by nowy system z pięcioma dyspozytorniami funkcjonował już od połowy tego roku, jednak sprzeciwili się temu starostowie powiatowi z Wielkopolski.

W efekcie wojewoda zdecydował, że głębokie zmiany w systemie nastąpią po zakończeniu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i finałach EURO 2012 roku.

Według wojewody w Wielkopolsce bywa tak, że jeden dyspozytor dysponuje dwoma lub trzema karetkami, które tylko raz dziennie wyjeżdżają do działań ratowniczych. – Utrzymanie takiej dyspozytorni jest kosztowne. W nowym systemie w dyspozytorni będzie podczas zmiany kilku dobrze wyszkolonych dyspozytorów, co pozwoli na lepsze zdiagnozowanie sytuacji i szybszą reakcję w razie potrzeby – powiedział Florek.

Obecnie w Wielkopolsce są 73 rejony operacyjne, w których dysponentami karetek jest 35 podmiotów w tym szpitale, stacje pogotowia i firmy prywatne. Karetki są zarządzane z 31 dyspozytorni.