Wielkopolska: milionowe długi za leczenie raka

Autor: gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2014 10:49

NFZ winny jest Wielkopolskiemu Centrum Onkologii 57 mln zł za leczenie chorych poza kontraktem. To największy szpital leczący nowotwory w regionie. Drugi jest Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. Od 2010 roku Fundusz jest już mu winny blisko 31 mln zł.

Przyjęty przez rząd tzw. pakiet onkologiczny zakłada, że leczenie chorych na raka nie będzie limitowane, jednakże nakłady na ochronę zdrowia nie zostaną zwiększone. NFZ będzie musiał więc znaleźć dodatkowe pieniądze na onkologię we własnym budżecie. Eksperci (m.in. cytowany przez Gazetę Wyborczą Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego) obawiają się jednak, że Fundusz prawdopodobnie zabierze środki stomatologii, leczeniu uzdrowiskowemu i z refundacji leków.

Ale prawdą jest także to, że w systemie ochronie zdrowia są olbrzymie rezerwy do wykorzystania. - W Polsce mamy odwróconą proporcję leczenia onkologicznego. Na świecie jest 20 proc. hospitalizacji, 80 proc. leczenia ambulatoryjnego - u nas jest odwrotnie. To musimy zmienić. To jest ta rezerwa - wyjaśniał w portalu rynekzrowia.pl Marcin Pakulski, zastępca prezesa NFZ do spraw medycznych.

- Żeby nie wydawać pieniędzy bez sensu, musimy zająć się usprawnieniem elementów, które związane są z wczesnym wykryciem nowotworów oraz nadzorowaniem procesu terapeutycznego - dodał Pakulski.

Czytaj:EEC 2014: brak limitów w onkologii może doprowadzić do paradoksu ''szeroko otwartych drzwi i wąskich korytarzy

Niezależnie od tego, kto ma rację, pozostaje problem zaległych rachunków za leczenie pacjentów onkologicznych. Dyrekcje szpitali przestają się łudzić, że odzyskają pieniądze. Szpital Przemienienia Pańskiego  w Poznaniu podał Fundusz do sądu. Jak informuje GW, na razie wygrał w I instancji 19 mln zł (to nadwykonania za 2010 rok). W uzasadnieniu sąd stwierdził, że przyjęcie pacjenta z chorobą nowotworową, nawet jeśli lecznica przekroczyła wartość kontraktu, było konieczne. Fundusz złożył apelację.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum