Wielkopolska ma 672 łóżka dla chorych na COVID-19, zajętych jest już 527

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 października 2020 20:19

W Wielkopolsce dostępne są łącznie 672 łóżka dla chorych na COVID-19, obecnie zajętych jest 527 z nich. Łączna liczba respiratorów wynosi natomiast 110, z czego w tej chwili zajętych jest 27.

Wielkopolska ma 672 łóżka dla chorych na COVID-19, zajętych jest już 527
FOT. RCO; zdjęcie ilustracyjne

Wojewoda wielkopolski Łukasza Mikołajczyk zapewnił w czwartek, że w razie konieczności liczba łóżek zostanie zwiększona.

- Każdego dnia kilkukrotnie monitorujemy sytuację łóżek w wielkopolskich szpitalach. Jestem w stałym kontakcie z organami prowadzącymi te szpitale, aby ten bufor łóżek zawsze był. Jestem też w kontakcie z NFZ i dyrektorem oddziału w Poznaniu, z dyrektorami szpitali. W najbliższych dniach będziemy uruchamiali kolejne szpitale, kolejne miejsca dla pacjentów z koronawirusem - powiedział.

Wojewoda poinformował, że obecnie bufor wynosi 145 łóżek, niebawem będzie ich więcej. - Wczoraj wprowadziłem II poziom zabezpieczenia w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie. Tam jest 20 łóżek dla osób z dodatnim wynikiem COVID-19, w tym trzy stanowiska respiratorowe. Od niedzieli będą uruchomione kolejne łóżka, tym razem w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim"- podał wojewoda.

Dodał, że w czwartek przekazał 5 respiratorów i 20 kardiomonitorów do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, oraz 2 respiratory i 3 kardiomonitory do szpitala w Pleszewie.

Według informacji opublikowanych na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu - stan na czwartkowy poranek - łączna liczba łóżek respiratorowych w regionie wynosi 110; z tej liczby obecnie dostępne są 83, natomiast zajęte - 27.

Od początku pandemii w Wielkopolsce zanotowano 9606 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego obecnie 2766 to przypadki aktywne. Z powodu COVID-19 zmarło w regionie 347 osób. Wyzdrowiało 6493 chorych.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 nowych przypadkach zakażeń na terenie województwa wielkopolskiego - to największa liczba nowych zakażeń od początku pandemii w regionie. Wśród nowych przypadków zakażeń największy odsetek stanowią mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego - 153 (w środę było to 98 nowych przypadków), oraz powiatu krotoszyńskiego - 103 (w środę - 17). Kilkadziesiąt nowych przypadków potwierdzono w czwartek także w powiatach: konińskim (20), międzychodzkim (24), ostrowskim (30) i w wolsztyńskim (20).

W związku ze wzrostem zakażeń w regionie, od soboty 10 października w strefie czerwonej znajdą się powiaty: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński.

Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum