Wielkopolska: lekarze rodzinni przedłużyli umowy z NFZ do końca roku
Od początku listopada do końca br. wszystkie gabinety POZ w Wielkopolsce będą otwarte. To efekt porozumienia lekarzy PPOZ z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Biorąc pod uwagę konieczność zagwarantowania pacjentom dostępności do świadczeń zdrowotnych złożyliśmy aneksy i przedłużyliśmy nasze umowy. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy kontynuować rozmów dotyczących rozwiązania problemów, z jakimi od lat boryka się podstawowa opieka zdrowotna w Polsce - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Uregulowań prawnych - zdaniem PPOZ - wymaga kwestia konieczności wprowadzenia zmian i doprecyzowania sprawozdawczości w POZ. Wątpliwości lekarzy budzi także zasadność wskaźnika badań diagnostycznych wykonywanych w POZ, do którego zgłoszono dużo uwag.
PPOZ alarmuje, że niepokojąca wydaje się również perspektywa braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych po 2017 r. przez 2-3 tysiące lekarzy rodzinnych. Zgodnie z ustawą, 31 grudnia 2017 r. mają wygasnąć deklaracje złożone przed 2007 r. do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy obecnie nie posiadają wymaganych specjalizacji w tym zakresie.
Od lat PPOZ występuje też z wnioskiem o zmianę ustawy o prawach pacjenta. Chodzi o postępowanie z oryginałem dokumentacji medycznej.
Kolejne negocjacje z MZ i NFZ zaplanowane są na grudzień br. Lekarze skupieni wokół PPOZ mają nadzieję, że uda się wypracować porozumienie i pacjenci nie będą mieli żadnych problemów z dostaniem się do przychodni.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)