×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolska: lekarze rodzinni przedłużyli umowy z NFZ do końca roku

Autor: RZX/Rynek Zdrowia29 października 2015 11:38

Od początku listopada do końca br. wszystkie gabinety POZ w Wielkopolsce będą otwarte. To efekt porozumienia lekarzy PPOZ z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wielkopolska: lekarze rodzinni przedłużyli umowy z NFZ do końca roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Biorąc pod uwagę konieczność zagwarantowania pacjentom dostępności do świadczeń zdrowotnych złożyliśmy aneksy i przedłużyliśmy nasze umowy. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy kontynuować rozmów dotyczących rozwiązania problemów, z jakimi od lat boryka się podstawowa opieka zdrowotna w Polsce - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Uregulowań prawnych - zdaniem PPOZ - wymaga kwestia konieczności wprowadzenia zmian i doprecyzowania sprawozdawczości w POZ. Wątpliwości lekarzy budzi także zasadność wskaźnika badań diagnostycznych wykonywanych w POZ, do którego zgłoszono dużo uwag.

PPOZ alarmuje, że niepokojąca wydaje się również perspektywa braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych po 2017 r. przez 2-3 tysiące lekarzy rodzinnych. Zgodnie z ustawą, 31 grudnia 2017 r. mają wygasnąć deklaracje złożone przed 2007 r. do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy obecnie nie posiadają wymaganych specjalizacji w tym zakresie.

Od lat PPOZ występuje też z wnioskiem o zmianę ustawy o prawach pacjenta. Chodzi o postępowanie z oryginałem dokumentacji medycznej.

Kolejne negocjacje z MZ i NFZ zaplanowane są na grudzień br. Lekarze skupieni wokół PPOZ mają nadzieję, że uda się wypracować porozumienie i pacjenci nie będą mieli żadnych problemów z dostaniem się do przychodni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum