Wielkopolska: koniec oddziałów opieki długoterminowej, chorymi zajmą się specjalne placówki

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2009 15:34

Rodziny pacjentów leczących się na oddziałach dla przewlekle chorych w Wielkopolsce obawiają się problemów z zapewnieniem opieki ich bliskim w przyszłym roku, ponieważ zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, oddziały te przestaną istnieć z końcem tego roku.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ uspokaja jednak, że chorzy będą mieli zapewnioną opiekę i nie przewiduje się dużego zmniejszenia ilości łóżek dla tego rodzaju chorych.

– Wielkopolski Oddział Wojewódzki od ponad roku prowadzi szeroką akcję informacyjną na ten temat. Stąd też spotkania i pisma adresowane do placówek, w których funkcjonują jeszcze oddziały dla przewlekle chorych oraz ich organów założycielskich. Od 2010 r. pacjenci, w zależności od stanu zdrowia i wskazań medycznych, będą objęci inną formą opieki długoterminowej, m.in. w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych lub Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych –  informuje portal rynekzdrowia.pl Marta Banaszak-Osiewicz, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału Funduszu.

Jak podaje rzecznik, w Wielkopolsce w roku ubiegłym w zakłady opiekuńczo-lecznicze lub zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze przekształciły się 4 placówki z 12, które posiadały oddziały opieki długoterminowej. W tym roku procesem przekształcania podjęło kolejnych 6.

– Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał również umowę z nową placówką w Koninie, która dysponuje 19 łóżkami w ramach ZOL oraz 15 łóżkami na oddziale medycyny paliatywnej. Nie przewidujemy więc znaczącego zmniejszenia liczby łóżek dla pacjentów wymagających tego rodzaju opieki w Wielkopolsce – dodaje Marta Banaszak-Osiewicz.    

Oddziałów opieki długoterminowej nie ma np. na Mazowszu. Jak nas poinformowało biuro prasowe Mazowieckiego Oddziału NFZ, żaden z mazowieckich szpitali nie posiada takiego oddziału.     

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum