Wielkopolska: internet nie wykrył wielu błędów w dokumentacji medycznej

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2010 12:30

Zdrowotny Informator Pacjenta, czyli internetowy dostęp do historii i kosztów leczenia, który od lutego funkcjonuje w Wielkopolsce, nie wyłowił wielu nieprawidłowości w historiach leczenia pacjentów.

- Zasoby informacyjne NFZ są bogatym źródłem danych między innymi na temat historii leczenia pacjenta, zaordynowanych leków. Pochodzą one z comiesięcznych raportów przesyłanych oddziałowi przez świadczeniodawców i apteki – wyjaśnia Zbigniewa Nowodworska, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dodaje, że ideą Zdrowotnego Informatora Pacjenta (ZIP) było wykorzystanie istniejącej już bazy danych i stworzenie w oparciu o nią systemu, który pozwoliłby na zebranie, wyselekcjonowanie i w końcu udostępnienie on-line pacjentom pełnej informacji o ich wizytach w poradniach i pobytach w szpitalach.

W ZIP znajdują się dane dotyczące rodzajów i kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych od 2004 r. konkretnemu pacjentowi w ramach ubezpieczenia, kosztów refundacji leków, deklaracji wyboru lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej.

Głos Wielkopolski podsumował funkcjonowanie ZIP-u. Do tej pory wpłynęło oficjalnie tylko 7 skarg od pacjentów, którzy po zarejestrowaniu się w systemie odkryli nieprawidłowości na swoich kontach. Np. w jednym przypadku było to leczenie stomatologiczne, które, jak twierdzi pacjent, nie miało miejsca. Trzy skargi okazały się bezzasadne.

Czytaj: wielkopolska.naszemiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum