Wielkopolska: dyskusja wokół kontraktowania w opiece długoterminowej

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 13:43

Niektóre pielęgniarki nie dostały kontraktu na opiekę długoterminową, bo - jak stwierdził płatnik - podały nieprawdzie informacje.

NFZ nie ma obaw co do możliwości finansowania opieki długoterminowej.

Pielęgniarki, które opiekowały się ponad 300 osobami w czterech Domach Pomocy Społecznej w rejonie Konina nie otrzymały kontraktu na ten rok na opiekę długoterminową. Taka sama sytuacja jest w powiecie szamotulskim, o czym pisał niedawno portal rynekzdrowia.pl.

Jak twierdzi Emilia Kin, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Koninie, nic nie wskazywało na takie zakończenie ogłoszonego przez  Wielkopolski Oddział NFZ konkursu ofert. Wcześniej bowiem nie było żadnych uwag do tych świadczeniodawców.

Pielęgniarki, które przegrały domagają się ogłoszenia nowego konkursu.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, iż w konkursie ofert, skierowanym przede wszystkim do pielęgniarek, które dotąd świadczyły usługi w ramach zadaniowej formy finansowania podstawowej opieki zdrowotnej, wyłoniono 45 nowych podmiotów.

Oznacza to, że w Wielkopolsce od 1 marca br. będzie łącznie działało 90 podmiotów,  z którymi NFZ ma podpisaną umowę na świadczenia pielęgniarskie w opiece długoterminowej, bowiem 45 pielęgniarek świadczących usługi w formie zadaniowej kontynuuje ubiegłoroczne kontrakty.

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marta Banaszak-Osiewicz, niektóre oferty pielęgniarek zostały jednak odrzucone ponieważ zawierały nieprawdziwe informacje.

– Kontrole wykazały, iż pielęgniarki wpisywały np. do wniosków sprzęt lub personel, którego nie mają – wyjaśnia rzecznik WOW NFZ.

I dodaje, że na opiekę długoterminową w Wielkopolsce przeznaczono ok.14,5 milionów zł. Pieniądze zostały rozdzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców poszczególnych subregionów województwa, z opieką długoterminową nad pacjentami nie powinno być zatem problemu, również w Domach Pomocy Społecznej.

– Podopieczni DPS korzystają z usług medycznych na takich samych zasadach, jak każdy ubezpieczony w NFZ – przypomina rzecznik.

Opiekę nad osobami, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w pełni samodzielne (uzyskały 40 punktów w skali Barthel określającej stopień samodzielności), winny sprawować pielęgniarki działające w ramach domowej opieki długoterminowej. Pozostali podopieczni DPS-ów, na podstawie złożonych deklaracji, są objęci opieką pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej.

Dyrektorzy wielkopolskich DPS-ów otrzymali już listę podmiotów, które podpisały umowy z NFZ na świadczenie opieki długoterminowej wraz z zasadami korzystania z tej formy opieki.

Warto tu przypomnieć, że zamieszanie wokół opieki długoterminowej zaczęło się od 1 marca, kiedy to forma zadaniowa świadczenia opieki długoterminowej w podstawowej opiece zdrowotnej przestała istnieć.

Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) w rozmowie z nami przyznaje jednak, że trudno jeszcze przesądzać, jakie będą konsekwencje znowelizowanej w sierpniu ubiegłego roku ustawy koszykowej i przesunięcia tzw. zadaniówki do opieki długoterminowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum