Wielkopolska: doraźna okulistyka dziecięca bez kontraktu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2010 18:14

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ nie przedłużył kontraktu z jedynym w regionie centrum medycznym świadczącym doraźną pomoc okulistyczną dla dzieci. Płatnik wyjaśnia, że placówka miała zbyt wysokie oczekiwania finansowe.

Wielkopolska: doraźna okulistyka dziecięca bez kontraktu

Od sierpnia 2010 r. usługi te świadczy NZOZ Centrum Medyczne Św. Jerzego w Poznaniu. Umowa kończy się 1 marca 2011 r.

Dyrektor Wielkopolskiego OW NFZ, Zbigniewa Nowodworska, powiedziała PAP, że Centrum nie przedłużyło umowy w zakresie okulistyki dziecięcej, ponieważ nie zaakceptowało warunków finansowych zaproponowanych przez oddział.

Fundusz nie mógł sprostać wysokim wymaganiom finansowym placówki, dlatego też będzie ona realizowała umowę jedynie do końca lutego przyszłego roku wyjaśniła Nowodworska.

Zapewniła jednocześnie, że pozostanie zachowana ciągłość świadczeń tego typu w Wielkopolsce.

Już jutro nasz oddział ogłosi postępowanie konkursowe w celu wyłonienia nowego świadczeniodawcy, realizującego usługi okulistyczne na rzecz dzieci dodała Nowodworska.

Prezes Centrum Św. Jerzego, Grzegorz Bigaj, powiedział PAP, że decyzja NFZ oznacza, iż z końcem kontraktu Wielkopolska zostanie pozbawiona specjalistycznej okulistycznej opieki medycznej w zakresie doraźnej opieki ambulatoryjnej i oddziału szpitalnego dla dzieci. Według niego dofinansowanie z NFZ nie pokrywa kosztów utrzymania izby przyjęć, które wynoszą ok. 90 tys. złotych miesięcznie, podczas gdy z NFZ wpływa na ten cel ok. 40 tys. zł.

Jeżeli w ramach nowego konkursu nie znajdzie się chętny na świadczenie tego typu usług, w przypadku nagłego zdarzenia okulistycznego dzieci z Wielkopolski będą musiały, podobnie jak to było w poprzednich latach, jeździć do miast innych województw, np. do Bydgoszczy.

Centrum Medyczne Św. Jerzego jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej świadczącym usługi w oparciu o kontrakt z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ oraz komercyjnie. Całodobowa okulistyczna pomoc doraźna dla dzieci oraz dziecięcy oddział okulistyczny z pełną hospitalizacją działają w tej placówce od sierpnia 2010 roku. Od tego czasu z pomocy w ramach ostrego dyżuru skorzystało około 500 małych pacjentów.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum