Wielkopolska: brakuje pieniędzy na leczenie

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia   • 26 lipca 2009 13:57

NFZ nie ukrywa, że w tym roku nie będzie więcej pieniędzy na tzw. nadlimity. Szpitale kliniczne już teraz stają przed dylematem, czy przekraczać limity narzucone przez Fundusz, czy ratować chorych.

Wielkopolska: brakuje pieniędzy na leczenie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Piotr Bogacz, dyrektor do spraw ekonomicznych Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu obawia się, że w drugim półroczu może dojść do ograniczeń w przyjmowaniu pacjentów. Dramatycznie jest już na onkologii. Chorzy na białaczkę, którzy powinni być przyjęci z dnia na dzień, czekają na wolne miejsce do czterech tygodni. Do braku łóżek na hematologii doszły teraz ograniczenia w finansowaniu leczenia, które wiążą ręce medykom i dyrekcji.

– Każdego dnia przybywa na moim biurku indywidualnych wniosków, w których chorzy na nowotwory proszą o kosztowne leczenie bardzo drogimi cytostatykami. Jeżeli będę je uwzględniał, to narażę szpital na przekroczenia finansowe, a gdy odmówię, narażę chorego na utratę życia – wyjaśnia Głosowi Wielkopolski dyrektor Bogacz. Szpital ma już 2 mln zł tzw. przekroczenia.

Wartość leczenia w  Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego w Poznaniu przekroczono już o 150 proc. Wyjściem byłoby zamknięcie placówki na dwa miesiące. Nie ma jednak dokąd odesłać pacjenta z guzem mózgu, ponieważ w całej Wielkopolsce tylko w tym jednym ośrodku można go zoperować.

– Tacy pacjenci są na nas skazani, ale urzędnicy nie chcą tego uznać – mówi dyrektor Mackiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze