Wielkopolska. Zamknięto aż 10 oddziałów szpitalnych. W większości przez brak personelu
Od czerwca działalność czasowo zawieszało 10 oddziałów w wielkopolskich szpitalach. Kilka z nich było remontowanych, inne zamknęły się z powodu braków kadrowych. Czy jesienią wznowią swoją działalność?

- W ostatnich miesiącach w wielkopolskich szpitalach działalność zawiesiło 10 oddziałów szpitalnych
- W części z nich przyczyną zaprzestania leczenia były remonty i reorganizacja po miesiącach pracy jako jednostki covidowe
- Większość z zawieszonych oddziałów szpitalnych zmaga się jednak z brakami kadrowymi
- W wielkopolskich szpitalach trwają prace nad pozyskaniem nowego personelu medycznego do zawieszonych oddziałów. Które z nich wznowią działalność jesienią?
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu udostępnił Rynkowi Zdrowia dane o podmiotach leczniczych, które zaprzestały działalności w ostatnich miesiącach. Na liście znalazło się 10 podmiotów - to szpitale w Międzychodzie, Wrześni, Grodzisku Wlkp., Turku, Wyrzysku, Gnieźnie, Rawiczu, Pile, Ostrowie Wlkp. i Ostrzeszowie.
Potrzebny był czas na remonty i reorganizację
W kilku szpitalach zawieszono działalność oddziałów z powodu konieczności przeprowadzenia remontów i reorganizacji. Tak było w przypadku:
- Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wlkp. - Oddział Kardiologiczny - 7-15 sierpnia;
- Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o. - Oddział Chirurgii Ogólnej - 22 czerwca - 14 lipca;
- ER-MED Danuta Zawacka, Weronika Zawacka Spółka Cywilna w Pile - Oddział Zespołu Chirurgii Jednego Dnia - 16-20 sierpnia;
- VIVAX w Gnieźnie - Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej z pododdziałem chirurgii ogólnej; Blok operacyjny; Dział Farmacji Szpitalnej, Izba Przyjęć - 5-16 lipca.
Trzecia fala wymiotła kadrę ze szpitali?
Oddział Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Pomniku Chrztu Polski w Gnieźnie przechodził trudne chwile od 10 do 14 czerwca, ale jak podkreśla dyrektor szpitala Grzegorz Sieńczewski - oddział nie zawiesił swojej działalności.
- Z uwagi na braki kadrowe na oddziale, szpital na kilka dni wstrzymał przyjęcia planowe. Obecnie braki kadrowe zostały uzupełnione i szpital funkcjonuje w standardowym trybie - informuje Rynek Zdrowia dyrektor Sieńczewski.
Praca Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Gastroenterologicznym w SP ZOZ w Grodzisku Wlkp. jest zawieszona od 7 czerwca do 31 sierpnia.
- Oddział jest zawieszony do 31 sierpnia w powodów kadrowych po ponad 7 miesiącach pracy oddziału jako oddział zakaźny/covidowy. Jesteśmy w trakcie kompletowania zespołu lekarskiego i podpisywania umów. Wszystko wskazuje na to, że oddział z dniem 1 września wznowi swoją działalność - informuje nas Halina Sroczyńska, dyrektor szpitala w Grodzisku Wlkp.
O to, by jesienią powrócił Oddział Chorób Wewnętrznych w SPZOZ w Turku walczy szef szpitala Krzysztof Sobczak. Oddział zawiesił działalność na czas 1 czerwca-30 września.
- Powodem są braki kadrowe. Cały zespół złożył wypowiedzenia, kompletujemy nowy zespół. Chcielibyśmy bardzo, żeby oddział powrócił - mówi Rynkowi Zdrowia dyrektor Sobczak.
Pediatrów wciąż brakuje
Braki kadrowe przyczyniły się do zawieszenia pracy Oddziału Pediatrycznego w SP ZOZ w Międzychodzie w okresie od 31 maja do 31 sierpnia. Jak poinformowano nas w szpitalu, obecnie trwa rekrutacja załogi, ale oddział raczej nie ruszy 1 września.
Oddział Dziecięcy nie pracuje też w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku. Na tę chwilę oddział jest zawieszony na okres 1 czerwca-30 listopada. Powodem również są braki kadrowe, ale i brak… pacjentów.
- W czasie pandemii rodzice wybierali dla swoich dzieci leczenie w specjalistycznych szpitalach. Mieliśmy tygodnie, gdzie na oddziale przebywało 2-3 małych pacjentów - mówi prezes zarządu wyrzyskiego szpitala Stanisław Przybylski.
Czytaj też: Paraliż szpitali przez brak personelu. Oddziały pediatryczne na Lubelszczyźnie nie przyjmują pacjentów
Porodówka w Rawiczu - rozmowy z potencjalną kadrą są w toku
Szpital Powiatowy w Rawiczu - Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Pododdział Noworodkowy przy Oddziale Pediatrycznym zawieszone od 21 czerwca do 31 sierpnia - przyczyną tej decyzji były braki kadry lekarskiej.
- Sytuacja ta spowodowana jest faktem, że w momencie, kiedy decyzją wojewody wielkopolskiego od dnia 2 listopada 2020 r. zostaliśmy placówką w pełni covidową, zespół lekarski w całości zaprzestał świadczenia usług w trybie natychmiastowym. W momencie, kiedy szpital powrócił do poprzedniego funkcjonowania - lekarze niestety nie wrócili do pracy w naszym szpitalu - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Zuzanna Sokołowska, rzecznik prasowy szpitala w Rawiczu.
Dodaje, że w związku z tym, na obecną chwilę szpital nie jest w stanie zagwarantować, czy od 1 września 2021 r. oddziały te zostaną ponownie uruchomione.
- Nadal trwają rozmowy zarządu spółki z potencjalną kadrą - dodaje rzecznik Sokołowska.
Szpital Powiatowy we Wrześni na okres 31 maja-31 sierpnia zawiesił pracę Oddziału Neurologicznego. Czekamy na odpowiedź szpitala na pytanie, o dalsze losy neurologii we Wrześni.
Czytaj więcej: Dramat pacjentów. 13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć
Na Podkarpaciu zamknięto trzy oddziały szpitalne. Dotyczy to m.in. Nowej Dęby i Sanoka.
Lubelszczyzna. Zamknięto pediatrię w trzech szpitalach
Zachodniopomorskie. Pięć oddziałów zawieszonych. Brakuje rąk do pracy
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)