Wielkopolska: Porozumienie Zielonogórskie gani NFZ

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2010 11:45

Wielkopolskie PZ jest przeciwne "przymuszaniu lekarzy do dokonywania weryfikacji wstecznych rozliczonych już umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, sięgających nawet trzy lata wstecz".

Wielkopolska: Porozumienie Zielonogórskie gani NFZ

W nadesłanym do naszej redakcji komunikacie stwierdza, między innymi, że:

„Lekarze z WPZ  nękani są od lat weryfikacjami wstecznymi udzielonych świadczeń. Jednak od lipca 2010 r.  Wielkopolski oddział NFZ skumulował swój atak i masowo rozesłał do lekarzy pisma z żądaniem dokonania weryfikacji wstecznych wraz z poleceniem zwrotu  wynikających z nich środków finansowych. NFZ wezwał lekarzy do wystawienia faktur korygujących za świadczenia, za które wcześniej – po ich sprawdzeniu – zapłacił. Teraz jednak zmienił zdanie i usiłuje dochodzić zwrotu pieniędzy. Cała sprawa dotyczy lat ubiegłych (2007-2009), a podstawą są rzekome wewnętrzne analizy komputerowe NFZ”.

WPZ ocenia postępowanie Funduszu jako „co najmniej dziwne”.

– Zmuszanie nas do dokonywania weryfikacji umów zamkniętych trzy lata wstecz, to ogromne zagrożenie dla lekarzy, pociągające za sobą – być może nawet nie do udźwignięcia - konsekwencje finansowe. Żądane weryfikacje dotyczą już rozliczonych umów za lata 2007-2009 z  AOS, Rehabilitacji, ale mogą również w każdej chwili dotyczyć rozliczonych list POZ z minionych lat – komentuje Bożena Janicka prezes WPZ.

Lekarze WPZ wystosowali pismo  w tej sprawie do Dyrektor WOW NFZ,  informując również  o problemie prezesa NFZ i Ministerstwo Zdrowia. „Chęci wyjaśnienia problemu jednak nie było, a odpowiedź jaką otrzymali od podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia-Rzemka jednoznacznie wskazuje , że Ministerstwo Zdrowia nie neguje takich działań Oddziałów Wojewódzkich NFZ, a wręcz przeciwnie uważa je za dopuszczalne”.

Portal rynekzdrowia.pl zapytał rzeczniczkę Wielkopolskiego Oddziału NFZ o jego pogląd na zarzuty postawione przez WPZ.
Oddział nie zna sprawy. Marta Banaszak oświadczyła nam, że po zapoznaniu się z zarzutami, OW NFZ ustosunkuje się do nich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum