Wielkopolska: NFZ wypowiada kontrakty poradniom

Autor: Radio Merkury/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2009 19:55

Wypowiedzenie kontraktów na pracę czterech poradni w Kaliszu, Lesznie i Poznaniu, to efekt kontroli Wielkopolskiego Oddziału NFZ. Pod lupą znalazły się 24 placówki służby zdrowia, które od stycznia miały świadczyć ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu nie dostał od tych placówek miesięcznych sprawozdań, które są podstawą zapłaty za świadczenia. Fundusz szacował, że badane placówki nie wykorzystały prawie 240 tysięcy złotych.

Podczas kontroli przedstawiciele poradni tłumaczyli, że nie przyjmowali pacjentów, bo nie było chętnych. Były to w większości nowe poradnie i chorzy nie wiedzieli, że świadczą one usługi. Inne poradnie tłumaczyły, że nie rozpoczęły działalności, bo lekarz, który miał przyjmować chorych zrezygnował z pracy.

Ostatecznie NFZ rozwiązał od tego miesiąca umowy z trzema świadczeniodawcami na pracę czterech poradni: dermatologicznej, chirurgii naczyń, neurochirurgicznej i gastroenterologicznej. Powodem był właśnie brak lekarza w tych przychodniach. Jedna poradnie sama poprosiła o rozwiązanie umowy.

Dwadzieścia pozostałych przychodni specjalistycznych, które od początku roku nie wykonywały zabiegów, już pracuje normalnie. W Wielkopolsce NFZ podpisał umowy na świadczenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z ponad tysiącem podmiotów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum