Wielkopolska: NFZ rozstrzygnął konkursy na planowe leczenie szpitalne i "jednodniówki"

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2018 21:36

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął konkurs, w którym wybrano szpitale operujące pacjentów przez najbliższe 5 lat w ramach hospitalizacji planowych i tzw. jednodniówek.

Fundusz zwrócił uwagę na równomierne rozmieszczenie świadczeniodawców w Wielkopolsce. Fot. archiwum

Od jesieni ubiegłego roku w całej Polsce funkcjonuje sieć szpitali. W województwie wielkopolskim skupia 49 placówek. Poza tymi szpitalami, na rynku usług medycznych na podstawie umów z NFZ działają także inne podmioty. Między innymi przeprowadzają one zabiegi w trybie planowym i jednodniowym, w niektórych zakresach świadczeń.

Jak podało biuro prasowe WOW NFZ w Poznaniu, ponieważ dotychczasowe umowy wygasają 30 czerwca tego roku, wielkopolski oddział Funduszu przeprowadził konkurs, w wyniku którego od 1 lipca br. do końca czerwca 2023 r. (przez 5 lat) część dotychczasowych szpitali i kilka nowych podmiotów będzie wykonywało zabiegi:

- w trybie jednodniowym w zakresie: chirurgii dziecięcej, chirurgii ogólnej, ginekologii, okulistyki (w tym usuwanie zaćmy), ortopedii i traumatologii narządu ruchu, otolaryngologii i urologii

- w trybie hospitalizacji planowej w zakresie: chirurgii ogólnej (także pakiet onkologiczny), ortopedii i traumatologii narządu ruchu (także pakiet onkologiczny i niektóre zabiegi z zakresu endoprotezoplastyki), ginekologii i urologii (także pakiet onkologiczny).

Wartość środków finansowych, jakie zostały przeznaczone na wspomniane postępowania konkursowe, opiewa na 30,5 mln złotych, co w porównaniu z wartością dotychczasowych umów w bieżącym roku daje wzrost o ponad 1,5 mln zł.

W konkursie mogły brać udział wszystkie chętne placówki (także sieciowe, jeśli nie posiadały na dany zakres świadczeń umów z NFZ), ale wybrane zostały tylko te, które w ocenie ogólnej uzyskały najwyższe wyniki. W efekcie wykaz szpitali operujących w wymienionych zakresach nieco się zmieni - podaje biuro prasowe WOW NFZ.

Fundusz zwrócił uwagę na równomierne rozmieszczenie świadczeniodawców na terenie Wielkopolski. W całym województwie od 1 lipca tego roku na rynek wchodzi 7 zupełnie nowych podmiotów w: Kaliszu, Lesznie, Pile (2 nowe placówki), Nowym Tomyślu, Rakoniewicach i Ostrowie Wielkopolskim.

Będą one realizować świadczenia w zakresie chirurgii ogólnej, okulistyki, ortopedii i traumatologii narządów ruchu, otorynolaryngologii i urologii. Natomiast 8 placówek nie będzie świadczyć usług w niektórych zakresach, choć żadna z nich nie wypadła z rynku.

NFZ przed konkursem dokonał szczegółowej analizy świadczeń, jakie te podmioty oferowały pacjentom i z pewnością w ramach nowych umów jako płatnik będzie zwracał uwagę na szeroki zakres świadczeń. Chodzi o to, aby zapewnić pacjentom dostęp do różnorodnych procedur, nie tylko tych stosunkowo mało skomplikowanych, a opłacalnych finansowo w rozliczeniach z NFZ - informuje biuro prasowe WOW NFZ.

WOW NFZ przypomina, że zgodnie z ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo wyboru placówki, udzielającej świadczeń spośród wszystkich, które zawarły umowy z NFZ.

Jeżeli dotychczasowa placówka zakończy wykonywanie umowy przed udzieleniem świadczenia osobie wpisanej na listę oczekujących, jest zobowiązana wydać pacjentowi oryginał skierowania i bezpłatne zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących z podaną datą zgłoszenia.

Gdy pacjent zgłasza się do nowej placówki, powinna ona ustalić kolejność przyjęć z uwzględnieniem daty zgłoszenia pacjenta u poprzedniego lekarza. Oryginał skierowania należy dostarczyć w ciągu 14 dni od momentu zarejestrowania w nowej placówce.

Obowiązkiem placówki, które kończy realizowanie umowy z NFZ, jest również wydanie pacjentowi (na jego wniosek) kopii dokumentacji medycznej. Maksymalna wysokość opłat, jakie placówka może pobrać od pacjenta za sporządzenie kopii jest określona przepisami.

Informacji o dostępnych placówkach, czasie oczekiwania na świadczenie i wolnych terminach udzielają pracownicy Wielkopolskiego oddziału NFZ pod numerem infolinii: 800 800 895 lub pod numerami telefonów: 61 850 60 36, 61 850 60 72.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum