Wielkopolska: NFZ przeznaczył ponad 220 tys. zł na udzielanie świadczeń w dentobusie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2018 19:49

Ponad 220 tys. zł zamierza przeznaczyć w tym roku NFZ na udzielanie świadczeń w dentobusie, czyli mobilnym gabinecie stomatologicznym dla dzieci. W czwartek (22 marca) Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął konkurs ofert o zawarcie umów na świadczenie takich usług.

WOW NFZ rozstrzygnął konkurs ofert o zawarcie umów na świadczenie usług w dentobusie. Fot. archiwum

- Bardzo zły stan zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży skłonił Ministerstwo Zdrowia do podjęcia pilnych działań dla poprawy jakości i dostępu do świadczeń stomatologicznych. Dentobusy, czyli mobilne gabinety stomatologiczne dojadą do uczniów małych szkół w tych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu lekarza dentysty - tłumaczyła Magdalena Rozumek z Wielkopolskiego OW NFZ.

Dodała, że Wielkopolska także jest jednym z regionów, gdzie "pomimo ogłaszania przez Fundusz kolejnych konkursów nie udało się znaleźć gabinetów dentystycznych, w których mogłyby leczyć się tylko dzieci i młodzież".

- Żeby jednak zwiększyć możliwości leczenia dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia w miejscach, gdzie nie ma dla nich dostatecznej opieki stomatologicznej, po Wielkopolsce będzie jeździł dentobus, którego personel będzie leczył młodych pacjentów w mobilnym gabinecie - podkreśliła Rozumek.

Poinformowała, że Wielkopolski OW NFZ w czwartek rozstrzygnął konkurs ofert o zawarcie umów na udzielanie takich świadczeń w dentobusie.

- Umowa na świadczenie usług zostanie zawarta po upływie czasu przeznaczonego na ewentualne odwołania od wyników konkursu - czyli przepisowych 7 dni - i będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2023 r. W tym roku fundusz zamierza przeznaczyć na usługi w dentobusie ponad 220 tysięcy zł - podkreśliła Rozumek.

Zaznaczyła też, że ma nadzieję, "że dzięki nowej usłudze z czasem zacznie spadać niepokojąco wysoki - prawie 90 proc. dzieci w wieku szkolnym - odsetek dzieci zarażonych próchnicą".

PAP - Anna Jowsa

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum