Wielkopolska: NFZ przekazał dodatkowe pieniądze na leczenie

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2018 12:18

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przekazał dodatkowe pieniądze - 1,8 mln zł - placówkom realizującym w trybie ambulatoryjnym badania: rezonansu magnetycznego, gastroskopii, kolonoskopii i tomografii komputerowej.

Dodatkowe pieniądze przeznaczone będą m.in. na badania rezonansem magnetycznym; FOT. Arch. RZ

- Jest to kolejna pula dodatkowych pieniędzy w tym roku, przeznaczona na poprawę dostępności dla pacjentów do tych badań. Łącznie z poprzednią, przekazaną niedawno transzą, która wynosiła 3,5 mln złotych - od początku tego roku Oddział zwiększył wartość umów na wykonywanie w/w świadczeń o ponad 5,3 mln złotych, a celem tych zwiększeń jest skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na badanie, czyli poprawa dostępności - informuje NFZ.
 
Wielkopolski oddział funduszu ogłosił też konkurs, w wyniku którego planowana jest większa liczba placówek wykonujących ambulatoryjnie badania:
• gastroskopii i kolonoskopii
• tomografii komputerowej
• echokardiograficzne płodu
 
- Konkurs w zakresie gastro- i kolonoskopii oraz TK ogłoszony został na powiaty, ponieważ docelowo fundusz chce, aby w każdym powiecie województwa działała placówka udzielająca tych świadczeń w ramach NFZ. Konkurs nie dotyczy placówek „sieciowych”, które nie muszą startować w konkursie, a zabezpieczają dużą część populacji naszego regionu - wyjaśnia WOW NFZ.

Wielkopolskiemu Oddziałowi funduszu zależy, aby znaleźli się chętni w tych powiatach, w których do tej pory nie było żadnego realizatora, np. w zakresie gastroskopii: w powiatach tureckim, kępińskim, czy ostrzeszowskim, a kolonoskopii: np. w wągrowieckim, czy śremskim.
 
Z kolei badania echokardiograficzne płodu wykonywane są obecnie tylko w 3 placówkach w Wielkopolsce, które znajdują się z w Poznaniu, dlatego nowy konkurs został ogłoszony na subregiony (czyli grupy powiatów, skupione wokół byłego miasta wojewódzkiego): kaliski, koniński, leszczyński, pilski i poznański.
 
Na wszystkie ww. zakresy badań fundusz przeznaczył w konkursie ponad 3,4 mln zł na dwa miesiące finansowania, ponieważ nowe umowy zawarte będą od 1 listopada 2018 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum