Wielkopolska: 90 mln zł z unijnego rozdania dla ochrony zdrowia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2017 15:02

W poprzednim unijnym rozdaniu na lata 2007-2013 w wielkopolskich placówkach służby zdrowia zainwestowano ponad pół miliarda złotych. Z tej kwoty ponad 350 mln zł stanowiła dotacja z Brukseli. Kilka z pomorskich szpitali realizowało inwestycje warte po kilkadziesiąt milionów złotych.

Wielkopolska: 90 mln zł z unijnego rozdania dla ochrony zdrowia
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 także zarezerwowano pieniądze na inwestycje w służbie zdrowia. Specjalną pulę (ok. 245 mln zł) przeznaczono na budowę nowego szpitala dziecięcego na ok. 350 łóżek. Znajdzie się w niej osiem oddziałów - w tym zakaźny, ortopedyczny i chirurgiczny - oraz 30 poradni.

Także istniejące placówki mogą skorzystać z szansy pozyskania pieniędzy z nowego rozdania. Dla nich pierwszy konkurs rusza 31 marca 2017 r. Do podziału jest na razie 90 mln zł. Mogą z nich skorzystać samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, a także lekarze i pielęgniarki, którzy wykonują swój zawód w ramach działalności leczniczej i udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekty mogą też przygotowywać uczestnicy partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jednym z priorytetów przyznawania środków unijnych jest np. wsparcie podmiotów leczniczych udzielających świadczeń zdrowotnych w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej . Można je także wykorzystać na remonty, wyposażenie placówek w sprzęt medyczny, czy wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych (oprogramowanie, sprzęt), które będą jednym z elementów projektu.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum