Wielkopolska: 350 mln zł na ochronę zdrowia w budżecie województwa na 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2019 21:01

Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął w piątek (20 grudnia) budżet na rok 2020. Jak podkreślił marszałek województwa Marek Woźniak, „na inwestycje przeznaczamy ponad 50 proc., co sprawia że jest to najbardziej proinwestycyjny budżet w historii naszego samorządu”.

Wielkopolska: 350 mln zł na ochronę zdrowia w budżecie województwa na 2020 r.
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Budżet Województwa Wielkopolskiego na rok 2020 - po autopoprawkach - to dochody w wysokości ponad 1,9 miliarda złotych, zaś wydatki kształtować się będą na poziomie 2,1 miliarda złotych. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na drogi - 360,3 mln zł, ochronę zdrowia - 349,9 mln zł oraz pasażerskie przewozy kolejowe - 205,2 mln zł.

Urząd marszałkowski podał, że w 2020 roku wydatki majątkowe wzrosną o 29,2 proc., w porównaniu z przewidywanym wykonaniem 2019 roku. Najwięcej funduszy województwo przeznaczy na rozwój infrastruktury drogowej.

Wśród wydatków bieżących dominować będą dofinasowania dla przewozów pasażerskich i Poznańskiej Kolej Metropolitalnej (221 mln zł) oraz dotacje podmiotowe dla instytucji kultury (121,7 mln zł).

- 217,6 mln zł w przyszłym roku przeznaczonych zostanie na prace związane z budową Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (...) zaplanowane na lata 2018 -2021 prace przebiegają zgodnie z planem, a łącznie są warte 426,8 mln zł. Pozostałe ważniejsze inwestycje z zakresu ochrony zdrowia dotyczą Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie, czy Wojewódzkich Szpitali Zespolonych w Kaliszu i Koninie - wskazał urząd marszałkowski.

W budżecie zapisano również środki na pilotażowy program in vitro w regionie oraz prace związane z powstaniem przestrzeni roboczo zwanej "Centrum Muzyki", czyli siedziby Filharmonii Poznańskiej.

Budżet zamknie się deficytem w wysokości 197mln zł. Zostanie on sfinansowany przychodami z tytułu emisji obligacji oraz poprzez zaciągnięcie kredytu i pożyczek.

Zaproponowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego budżet został przyjęty przez radnych podczas piątkowej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego; 25 głosów było za, 11 wstrzymujących.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum