Wielka Brytania: pacjenci coraz dłużej czekają na operacje

Autor: Moja Wyspa/ Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 10:35

Na operacje w państwowych szpitalach czeka w Wielkiej Brytanii 4,4 mln pacjentów. Kluczowy dla NHS dwumiesięczny termin oczekiwania na rozpoczęcie leczenia rozpoznanych nowotworów nie został osiągnięty od 3,5 roku.

Wielka Brytania: pacjenci coraz dłużej czekają na operacje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opublikowane statystyki NHS England wskazują, że liczba pacjentów, którzy czekali na przeprowadzenie zabiegu w trybie „bezzwłocznym” (chodzi m.in. o wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego) w czerwcu br. wzrosła o 16 proc. w porównaniu z tym samym okresem ub.r. - informuje serwis Moja Wyspa.

Pod koniec czerwca odsetek pacjentów, którzy czekali krócej niż 18 tygodni na operację, wyniósł 86,3 proc. i był to wynik najniższy od stycznia 2009 r.

Najnowsze statystyki skuteczności NHS wykazały, że prawie 37 tys. pacjentów na liście oczekujących w czerwcu czekało ponad dziewięć miesięcy na rozpoczęcie leczenia, a kolejne 233,4 tys. czekało dłużej niż sześć miesięcy.

W ocenie prof. Dereka Aldersona, prezesa Royal College of Surgeons of England, „absolutnie nie do przyjęcia” jest sytuacja gdy tak wielu pacjentów oczekuje na zabieg. "Chociaż rząd podjął działania, mające na celu skrócenie czasu oczekiwania, kierując więcej pieniędzy na projekty infrastrukturalne szpitali i próbując rozwiązać problemy lekarzy, to nadal czeka nas wielka praca" - podkreśla ekspert.

Jak zauważa, szpitale potrzebują jasnego planu redukcji list oczekujących w ciągu najbliższych pięciu lat. Częścią tego planu musi być zwiększenie liczby łóżek szpitalnych w całym kraju o co najmniej 3 tys. Potrzebny jest również personel i zasoby do prowadzenia oddziałów.

Więcej: mojawyspa.co.uk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum