Wielka Brytania: ograniczenia w dostępie do cesarskich cięć

Autor: anglia.today/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2016 12:41

Koroner badający przypadki śmierci noworodków uważa, że polityka brytyjskiego NHS zdecydowanie preferująca porody naturalne zamiast cesarskiego cięcia, motywowana obniżaniem kosztów, zagraża większą śmiertelnością dzieci.

Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Koroner zajmował się także przypadkiem śmierci Kristiana Jaworskiego, który zmarł 5 dni po porodzie w czerwcu 2015 r. Według koronera przyczyną śmierci był przedłużający się poród i zbyt późno przeprowadzona cesarka, co doprowadziło do uszkodzeń mózgu dziecka z powodu niedotlenienia - informuje anglia.today.

Koroner wysłał  list do NHS wskazujący, że prawdopodobnym powodem opóźniania podjęcia decyzji o cięciu cesarskim był "motyw finansowy". North Middlesex University Hospital przyznał się do zaniedbań przy tym porodzie, odrzuca jednak wersję o finansowej motywacji prób przeprowadzania porodu drogą naturalną.

Matka Kristiana zgłaszała lekarzom konieczność przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Podczas mającego miejsce 3,5 roku wcześniej przyjścia na świat Sebastiana wystąpiły u kobiety komplikacje, które były jasnym wskazaniem cesarki przy następnych porodach.

Operacja została przeprowadzona dopiero wówczas, gdy już przedłużający się poród doprowadził do uszkodzeń mózgu dziecka. 

Szpital odpiera zarzuty o motywację finansową deklarując, że decyzja o odłożeniu cesarskiego cięcia była powodowana troską o zdrowie matki, cesarskie cięcie niesie za sobą pewne ryzyko. Oficjalne dane NHS podają, że średnio poród drogą naturalną kosztuje 1 985 funtów, natomiast średnio poród za pomocą cesarskiego cięcia kosztuje 3 781 funtów.

Więcej: www.anglia.today

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum