Wielka Brytania: ile kosztują upadki starszych osób?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2010 11:34

Upadki starszych osób kosztują brytyjską służbę zdrowia około 4,6 miliona funtów dziennie, czyli 1,7 miliarda rocznie - informuje serwis BBC News.

Jak szacuje organizacja Age UK, współpracująca z Age Concern oraz Help the Aged, każdego roku upada co trzecia osoba po 65. roku życia, a upadki są główną przyczyną obrażeń i śmierci wśród osób po 70. roku życia. Są także odpowiedzialne za ponad 50 procent przypadków przyjęcia do szpitala z powodu przypadkowego urazu.

Najczęściej dochodzi do złamania szyjki kości udowej – co roku przytrafia się to 60 000 osobom. Konieczna bywa operacja wszczepienia sztucznego stawu biodrowego, długotrwały pobyt w szpitalu i rehabilitacja. Mimo leczenia po upadku umiera co roku około 14 000 pacjentów.

Age UK doradza starszym osobom ćwiczenia fizyczne, ponieważ większa siła mięśni i lepsza równowaga częściowo chronią przed upadkiem (zagrożenie zmniejsza się o 55 procent). Jak wynika z ankiet, co piąta starsza osoba nie pamięta, kiedy wykonywała ćwiczenia fizyczne. Pomagają także właściwa dieta wzmacniająca kości, lepsze oświetlenie w domu, poręcze i równe chodniki na ulicach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum