Wieliszew: szpital onkologiczny ogranicza zabiegi i radioterapię

Autor: Kontakt 24/Rynek Zdrowia • • 12 września 2012 19:58

Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie koło Warszawy znacząco ograniczył zabiegi operacyjne oraz radioterapii. Szpital nie zamierza przyjmować pacjentów ponad limit kontraktu.

Wieliszew: szpital onkologiczny ogranicza zabiegi i radioterapię
Informację o problemie potwierdziła redakcji Kontakt 24 zarówno dyrekcja szpitala, jak i NFZ. Według NFZ, placówka powinna wydawać tylko tyle pieniędzy, ile ma zapewnione w kontrakcie. Szpital twierdzi zaś, że limit kontraktu jest zbyt niski.

Informację o problemach potwierdził Mirosław Cienkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Jak powiedział, znaczące ograniczenie zabiegów oraz napromieniania spowodowane jest "dramatycznie niskim limitem zakontraktowanych świadczeń zdrowotnych przyznanym przez NFZ na rok 2012 oraz brakiem decyzji w sprawie zapłaty za świadczenia wykonane ponad limit".

Według dyrektora, limit kontraktu wystarcza tylko na około 50 procent wykonywanych przez szpital zabiegów.

Zdaniem Wandy Pawłowicz, rzeczniczki MOW NFZ szpital trzy razy więcej przyjmował pacjentów niż powinien. Jej zdaniem szpitale powinny pilnować kontraktów i odsyłać pacjentów do innych placówek. Natomiast pacjenci, którzy nie wymagają pilnej operacji, powinni być wpisywani do kolejki.

Na stronie Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie zamieszczono komunikat o organizowanej 18 września przed centralą NFZ manifestacji. Po kilku godzinach pojawił się drugi komunikat, w którym dyrekcja szpitala informuje, że otrzymała od władz NFZ obietnice o podjęciu rozmów na temat zwiększenia finansowania w placówce.

Więcej: www.kontakt24.tvn.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum