Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 16-03-2009 09:36

Więcej złotych na modernizację olsztyńskich szpitali

Urząd Marszałkowski w Olsztynie zaczął przyjmować wnioski szpitali na projekty rozbudowy i modernizacji szpitali o znaczeniu regionalnym. W ramach regionalnego programu operacyjnego będzie do podziału ponad 141 mln złotych, m.in. na bloki operacyjne, centralne sterylizatornie i nowe oddziały.

Szpitale mogą liczyć na 85 proc. dofinansowania, ale maksymalnie 50 mln zł. Rozstrzygnięcie nastąpi w ciągu 115 dni od dnia zakończenia przyjmowania wniosków, co nastąpi 30 kwietnia.

Do złożenia wniosku przygotowuje się, m.in. Szpital Miejski w Olsztynie. Joanna Czużdaniuk – dyrektor tego szpitala mówi, że zamierza wybudować nowy czterokondygnacyjny budynek. Przeniosą się do niego oddziały intensywnej terapii, okulistyka, laryngologia, oddział leczenia otyłości, sterylizacja, kuchnia, dermatologia i reumatologia, które mieszczą się teraz raz w starym budynku szpitala przy al. Wojska Polskiego, a także bloki operacyjne dla chirurgii szczękowej i okulistyki. Pawilon będzie połączony z głównym gmachem szpitala. Ciasnota w starych pomieszczeniach sprawia, że, np. sterylizatornia  pracuje na granicy możliwości, obsługując dziesięć oddziałów zabiegowych. Mają nowoczesny sprzęt, ale brakuje miejsca, by go wykorzystywać.

Szpital Miejski jest placówką o charakterze regionalnym. Przyjmuje pacjentów spoza Olsztyna. Działa tu jedyny w regionie oddział chirurgii klatki piersiowej. Trudne przypadki operują też okuliści i chirurdzy szczękowi. Dużym powodzeniem cieszy się oddział ginekologiczno-położniczy, gdzie rocznie przyjmuje się 1,8 tys. porodów.

Szpital od dawna zabiega o unijne pieniądze. Teraz liczy na to, że dzięki mocniejszemu euro dostanie z UE nawet 35 mln złotych na realizację inwestycji, której koszt szacuje się na 48 mln.

Podobne plany inwestycyjne ma również Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Szpital zamierza – jak twierdzi Krystyna Piskorz-Ogórek - dyrektor tego szpitala, dobudować jedno skrzydło, do którego przeniesie szpitalną aptekę, patologię noworodka i dwa oddziały ogólne oraz blok operacyjny. Większą powierzchnię otrzyma m.in. oddział hematologiczno-onkologiczny, co pozwoli zwiększyć liczbę łóżek. Do nowych pomieszczeń przeniesie się również szpitalna apteka, w której pacjenci przyjmują leki na nowotwory i są żywieni dojelitowo, a w której teraz panuje straszna ciasnota. W pomieszczeniach po starym bloku operacyjnym powstanie pracownia badań endoskopowych z lepszymi warunkami do znieczuleń.
Szpital Dziecięcy, podobnie jak Miejski przyjmuje pacjentów z całego województwa.