×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Więcej pieniędzy na warsztaty terapii zajęciowej. Podwyżka o 3600 zł w dwa lata

Autor: oprac. JPP • Źródło: Wykaz Prac Legislacyjnych Rady Ministrów23 lutego 2023 22:30

Rząd planuje zwiększyć kwotę rocznego dofinansowania warsztatów terapii zajęciowej. W 2023 oraz 2024 roku kwota ta wzrośnie dwukrotnie o 1800 zł.

Więcej pieniędzy na warsztaty terapii zajęciowej. Podwyżka o 3600 zł w dwa lata
Więcej pieniędzy na warsztaty terapii zajęciowej. Podwyżkę o 3600 zł w dwa lata Fot. AdobeStock

 

Więcej pieniędzy na warsztaty terapii zajęciowej. Podwyżkę o 3600 zł w dwa lata

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym.

- Celem nowelizacji jest zwiększenie wysokości dofinansowania kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej (WTZ) - wskazano. 

Jak argumentuje rząd, "uzasadnieniem wzrostu kwoty dofinansowania jest prognoza kształtowania się w najbliższych latach kluczowych współczynników decydujących o kosztach WTZ, w tym płacy przeciętnej i płacy minimalnej".

- Ponadto na funkcjonowanie WTZ ma wpływ szereg czynników: nie tylko wzrost wysokości wynagrodzenia za pracę, ale także m.in. wzrost cen zakupu towarów i usług, koszty energii itp. Dokonywana okresowo zmiana wysokości dofinansowania do kosztów pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej jest reakcją na dynamiczne kształtowanie się tych czynników - czytamy.

Projekt rozporządzenia podnosi wysokość dofinansowania w WTZ:

  • w 2023 r. z kwoty 27 696 zł do kwoty w wysokości 29 496 zł 
  • w 2024 r. z kwoty 29 496 zł do kwoty 31 296 zł (ostatnia kwota przewidziana jest jako kwota dofinansowania w kolejnych latach)

Projekt rozporządzenia podwyższa zatem dotychczasową kwotę o 1800 zł w 2023 r. oraz o 1800 zł w 2024 r.

- Zaproponowana kwota zwiększenia wysokości dofinansowania na uczestnika WTZ uwzględnia także sytuację finansową PFRON, bez zagrożenia realizacji innych jego zadań wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz programów zatwierdzanych przez Radę Nadzorczą PFRON - informuje rząd. Jak wskazuje, skutkiem wprowadzenia proponowanych zmian będzie poprawa funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej.

Za opracowanie rozporządzenia odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dokument ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze