Więcej pieniędzy na opiekę paliatywną

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2008 22:22

W najbliższym półroczu NFZ zwiększy wydatki na opiekę długoterminową o 25 proc. w skali roku

Fronczak przedstawił też informację ministerstwa zdrowia na temat opieki paliatywnej w Polsce. Mówił m.in., że wzrosła ilość hospicjów w dużych miastach i ich otoczeniu, natomiast spadła w regionach wiejskich. Podał też, że co roku  następuje wzrost nakładów finansowych na opiekę długoterminową, szczególnie na placówki dla dorosłych. Ponadto ministerstwo przygotowuje nowy projekt rozporządzenia dotyczący opieki paliatywnej.

Optymizmu wiceministra nie podzielił prof. Jacek Łuczak z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Palium. Jego zdaniem, w Polsce jest zdecydowanie za mało łóżek paliatywnych i wykwalifikowanego personelu do pracy z ciężko chorymi i umierającymi. – Dochodzi do zamykania oddziałów opieki paliatywnej w szpitalach, ponieważ dyrektorzy uważają, że nie opłaca się ich prowadzenie. Najgorzej za opiekę paliatywną NFZ płaci na Śląsku - mówił. Apelował też do posłów: – Nie pozwólmy żeby hospicja i oddziały opieki paliatywnej umierały.

Dr Ryszard Szaniawski z Fundacji Hospicjum Onkologiczne przypomniał, że NFZ nadal do końca nie zniósł limitów przyjęć z podziałem na pacjentów onkologicznych i nieonkologicznych. – Limity zniesiono w hospicjach dziecięcych, jeżeli chodzi o dorosłych to w szczegółowych warunkach umowy z NFZ nadal funkcjonują – powiedział Szaniawski. Dodał, że NFZ nie płaci hospicjom za ostatni dzień życia pacjenta, a za pierwszy tylko połowę dziennej stawki.

– Jedną z najbardziej cynicznych i nieetycznych decyzji NFZ jest to, iż przyjęto, że człowiek umiera o godz. 6 rano i nikt przy nim nie pracuje. Za pierwszy dzień NFZ płaci połowę stawki. Jeżeli więc pacjent przyjedzie i umrze tego samego dnia, to czy oznacza to, że hospicjum powinno funduszowi jeszcze dopłacić?” – mówił rozgoryczony.

Prof. Zbigniew Religa (PiS) stwierdził, że postulaty finansowe powinny być kierowane do NFZ, a nie komisji zdrowia. Zgodził się, że mimo ogromnego postępu medycyna paliatywna ma nadal wiele problemów do rozwiązania.

Przewodniczący komisji, Bolesław Piecha (PiS) pytał ekspertów, czy nie lepiej byłoby przeznaczyć więcej pieniędzy na opiekę nad chorym w domu.

Odpowiadając na pytanie prof. Łuczak przypomniał, że nad 80 proc. chorych sprawuje się opiekę w domu, niestety część pacjentów, choćby ze względu na konieczne leczenie, nie może być poza placówką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum