Więcej pieniędzy, krótsze kolejki do niektórych świadczeń

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2018 12:45

Po tym jak pod koniec ubiegłego roku NFZ przekazał dodatkowe środki do systemu, o około 30-40 proc. zwiększyła się liczba świadczeń z zakresu endoprotezoplastyki, operacji zaćmy oraz terapii WZW typu C.

Dzięki uruchomieniu dodatkowych pieniędzy z funduszu zapasowego, udało się skrócić kolejki w kilku ważnych zakresach świadczeń. Fot. archiwum/PZZOZ Będzin

W ubiegłym roku na zakup większej liczby świadczeń przeznaczono ponad 1 mld zł. Większość tych środków (ponad 750 mln zł) trafiło do oddziałów wojewódzkich Funduszu w ostatnim kwartale.

Pieniądze te zostały przeznaczone głównie na sfinansowanie dodatkowych operacji zaćmy i endoprotezoplastyki, badania diagnostyki obrazowej oraz leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Jak przekonuje prezes NFZ Andrzej Jacyna, dzięki uruchomieniu dodatkowych pieniędzy z funduszu zapasowego udało się skrócić kolejki w kilku ważnych zakresach świadczeń, tam, gdzie czas oczekiwania był najdłuższy.

Prezes NFZ dodaje, że niektóre z kolejek zmniejszyły się nawet o 30-40 proc. a szpitale wykonały kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych zabiegów.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum